Polski Portal Morski
Aktualności Technologie Turystyka Żegluga

Największy bezemisyjny prom elektryczny powstaje w Australii

Australijska firma Incat w roku 2025 dostarczy południowoamerykańskiemu operatorowi Buquebus największy na świecie bezemisyjny, prom typu ro-pax. Budowa jednostki jest już realizowana. Zgodnie z pierwszymi założeniami, statek miał być napędzany gazem LNG, ale po zmianie koncepcji zdecydowano się na napęd elektryczny.

Prom będzie miał 130 metrów długości i zostanie przystosowany do przewozu 2100 pasażerów oraz 226 pojazdów. Będzie kursował między Argentyną a Urugwajem.

– Żegluga o zerowej emisji to przyszłość, a Incat z siedzibą w Tasmanii jest jednym z niewielu przedsiębiorstw na naszej planecie, które już zapewniło zeroemisyjność. Jest teraz gotowe do zrewolucjonizowania światowej branży morskiej poprzez dostarczenie pierwszego na świecie tak dużego promu nieemitującego CO2 – podkreślił prezes i założyciel Incat Group Robert Clifford.

Projekty budowy promów elektrycznych są coraz częściej realizowane w stoczniach na świecie. Elektryczny prom australijskiego producenta nie będzie pierwszą jednostką z takim napędem, ale za to innowacyjną w swojej klasie w zakresie wielkości oraz długości obsługiwanej trasy. Podobną, choć zdecydowanie mniejszą jednostkę zbudowano w Stavanger w Norwegii.

MS Medstraum został nazwany pierwszym na świecie w pełni elektrycznym, bezemisyjnym i szybkim promem, choć w porównaniu do nowego projektu Incat jest niewielki- jego długość nie przekracza 30 metrów i może przewozić 147 pasażerów na krótkich trasach.

Źródło/ www.infomare.pl/ Fot. Incat Tasmania

Zobacz podobne

PKN ORLEN odebrał 200. dostawę LNG do Polski

BS

„Armia Krajowa” pomalowana na niebiesko. W przyszłości także inne statki PŻM zmienią kolor z czarnego na niebieski

KM

Portugalia/ Rząd szacuje koszt budowy gazociągu do Europy Środkowej na 244 mln euro

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie