Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

211 ładunek odebrany w gazoporcie w Świnoujściu

To już 5. dostawa gazu ziemnego do Terminala LNG w Świnoujściu, od początku roku dla PGNiG z Grupy ORLEN . Gazowiec FLEX ENDEAVOUR dotarł z USA i dostarczył ok. 78 tys. ton LNG. Od początku funkcjonowania gazoportu w Świnoujściu to już 211 ładunek.

W tym tygodniu Grupa Orlen podpisała umowę na kolejne dostawy gazu z USA. Długoterminowy kontrakt z Sempra Infrastructure, jest w stanie zaspokoić 1/4 zapotrzebowania na gaz wszystkich gospodarstw w Polsce przez 20 lat. To bezpieczne źródło dostaw z USA, które zwiększa polską niezależność energetyczną. Kontrakt dotyczy dostawy 1 mln ton LNG z USA rocznie przez 20 lat od 2027 r. Gaz ma pochodzić z terminala Port Arthur w Teksasie.

W 2018 r. PGNiG zawarło z Port Arthur LNG – spółką zależną Sempry, długoterminowy kontrakt, przewidujący zakup około 2 mln ton LNG rocznie przez 20 lat z terminala Port Arthur, z pierwotnie planowanym terminem zakończenia budowy nie wcześniej niż w 2023 r. Sempra opóźniła jednak w maju 2021 r. podjęcie końcowej decyzji inwestycyjnej dotyczącej budowy Port Arthur LNG tłumacząc to trudnymi warunkami rynkowymi po pandemii. Jedynym kontraktem dla terminala Port Arthur była właśnie umowa z PGNiG. W lipcu 2021 r. PGNiG zerwało tę umowę, kontraktując więcej gazu w firmie Venture Global. Sempra zebrała klientów na LNG z planowanego terminala w 2022 r., kiedy koniunktura na gaz znacząco się poprawiła.

Wygląda na to, że styczeń nie będzie rekordowym miesiącem w świnoujskim terminalu LNG, miesiąc temu było ich sześć.

Natomiast cały 2023 rok będzie rekordowy. Jak zapowiedział minister Marek Gróbarczyk, do Świnoujścia ma przypłynąć 60 gazowców. O dwa więcej niż w 2022 roku.

Kolejny tegoroczny gazowiec jest zapowiedziany na 1 lutego. Przyjdzie debiutant ARISTARCHOS z ładunkiem LNG z Sabine Pass.

źródło PGNiG,media/ fot. Terminal LNG

Zobacz podobne

Rumunia/ Rząd: wydobycie gazu z M. Czarnego pozwoli sfinansować niezależność energetyczną

BS

PKN Orlen zabezpieczony nawet w momencie rezygnacji z dostaw ropy z kierunku wschodniego

KM

Stena Line świętuje 60. urodziny

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie