Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Kolejny kawałek Bałtyku pod farmy wiatrowe dla PGE

PGE otrzyma drugi obszar na Bałtyku pod morską farmę wiatrową z projektu Baltica 1.

Resort infrastruktury ogłosił wynik postępowania w sprawie pozwolenia lokalizacyjnego wspomnianego obszaru 60.E.3 na Ławicy Środkowej Morza Bałtyckiego. Spółka-córka PGE Baltica otrzymała najwięcej punktów. PGE z siedzibą przy ulicy Mysiej w Warszawie uzyskało pozytywne rozstrzygnięcie w sprawie obszaru 43,E.1 na Ławicy Słupskiej. Wnioskuje jeszcze o pozwolenie na czterech obszarach na wspomnianych ławicach, oraz Ławicy Odrzanej.

Zgodnie ze strategią Grupy PGE do 2040 roku planujemy wybudować co najmniej 6,5 GW mocy wytwórczych na Bałtyku i każde nowe pozwolenie lokalizacyjne przybliży nas do wypełnienia tego celu – skomentował Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

 To drugie rozstrzygnięcie na korzyść PGE w ramach postępowań na nowe obszary pod projekty morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku. 9 stycznia 2023 roku Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło wyniki postępowania dla obszaru 43.E.1. Wówczas również najwięcej punktów uzyskała spółka PGE Baltica.

PGE Baltica realizuje już na Bałtyku projekt Baltica 1 o mocy 896 MW. Na nowym, sąsiadującym obszarze mogłaby wybudować 1185 MW. Akwen 60.E.3 ma ok. 143 km kw. i jest położony ok. 78 km od polskiego wybrzeża.

PGE Baltica/ fot. Shutterstock

Zobacz podobne

WOPR w Szczecinie otrzymało nowe pick-upy, łódź i samochód szkoleniowy

KM

Największy okręt wojenny jaki odwiedził Gdynię

BS

Macron proponuje transportować przez Rumunię zboża blokowane przez Rosję w portach w Odessie

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie