Polski Portal Morski
Aktualności Turystyka

Śruby „Błyskawicy” przed Muzeum Marynarki Wojennej

Obok wejścia do budynku Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zaszły zmiany. Do tej pory można było tam podziwiać zdwojone armaty przeciwlotnicze 23 mm i wkm 14,5 mm. Teraz w tym miejscu ustawiono śruby okrętowe z „Błyskawicy”. Zmiany są związane z przygotowaniami do stworzenia miejsca dla okrętu podwodnego typu Kobben, dawnego „Sokoła”, który w tym roku ma trafić na ekspozycję plenerową muzeum.

Śruby okrętowe, które stanęły przed muzeum, dotąd cieszyły oko osób zwiedzających wystawę plenerową Muzeum Marynarki Wojennej. Są wykonane z mosiądzu i pochodzą z „Błyskawicy”. To dzięki nim polski niszczyciel – w czasach świetności – należał do najszybszych jednostek w swojej klasie i mógł osiągnąć prędkość nawet 40 węzłów.

Każda śruba waży około 6,5 tony, dlatego do ich przeniesienia użyto dźwigu. Eksponaty uzupełniono stożkowymi elementami wieńczącymi wały napędowe.

– Zdecydowaliśmy się wyeksponować śruby, ponieważ intrygują i przyciągają uwagę. Zostały zdemontowane z „Błyskawicy”, kiedy okręt był przystosowywany do celów muzealnych. Przed budynkiem pozostaną one na stałe. Kiedy pogoda się poprawi zamierzamy je wyszlifować i oczyścić stożki – mówi Aleksander Gosk, zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej.

Przeniesienie śrub jest również elementem prac związanych z przygotowaniem miejsca dla zabytkowego okrętu podwodnego, który w tym roku ma stanąć na ekspozycji plenerowej muzeum. Chodzi oczywiście o dawnego „Sokoła”. Okręt został wycofany ze służby w 2018 roku i przekazany muzeum.

– Okręt zostanie posadowiony w taki sposób, że będzie przylegać do ciągu spacerowego i zamykać teren naszej ekspozycji plenerowej. Rozpoczęliśmy prace przygotowawcze. Na razie szykujemy dla niego miejsce – tłumaczy Gosk.

„Sokół” to okręt typu Kobben, który został zbudowany w niemieckiej stoczni Nordseewerke dla Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii i zwodowany 2 września 1966 roku. Po zakończeniu służby w norweskiej marynarce jednostkę przekazano polskim siłom zbrojnym. Biało-czerwoną banderę podniesiono na niej 4 czerwca 2002 roku. Okręt był trzecim „Sokołem” w historii polskiej Marynarki Wojennej i spadkobiercą zaszczytnych tradycji jednego z najsłynniejszych okrętów podwodnych II wojny światowej. Do jego podstawowych zadań należała obrona, ochrona oraz patrolowanie polskiego wybrzeża. W czasie 16 lat służby dla naszego kraju uczestniczył on w wielu międzynarodowych ćwiczeniach.

żródło http://www.gdynia.pl / fot Karolina Łapucka (MMW)

Zobacz podobne

PKN Orlen zamówiło około 28 tankowców z ropą

BS

Prace wiertnicze na Bałtyku w zw. z budową farmy wiatrowej zostały zakończone

Autor

Kolejny wycieczkowiec w Porcie Gdańsk

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie