Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Polskie magazynu gazu są zapełnione

Nasze magazyny gazu ciągle są napełnione w ok. 90 proc. – poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Gazu dzisiaj mamy w nadmiarze – dodała.

„Nasze magazyny gazu ciągle są napełnione w ok. 90 proc. Z dostawami węgla dajemy sobie radę. Liczymy też na przyspieszenie termomodernizacji. Jesteśmy po bezpiecznej stronie” – powiedziała Anna Moskwa, cytowana na Twitterze MKiŚ.

Minister pytana w piątek w Programie I Polskiego Radia, czy sezon grzewczy 2023/24 może być trudniejszy, zapewniła, że dla Polski „absolutnie nie”. Nie wykluczyła jednak, że „wiele państw europejskich kryzys gazowy będzie miało”.

Przypomniała, że Polska rozbudowała terminal LNG i do końca roku będzie on „miał dyspozycyjność do 8 mld m sześc.”.

Zwróciła uwagę, że zużycie gazu spada i zapewniła, że mamy go dziś w nadmiarze. Dodała, że nasze magazyny są zapełnione, przy średniej europejskiej na poziomie 80 proc. Jej zdaniem „z węglem jesteśmy też zabezpieczeni – mamy możliwość sprowadzania i dalszego importu, zwiększenia wydobycia”.

Według informacji Gas Storage Poland z czwartku magazyny w Polsce są wypełnione w 90 proc.

Jak wskazała w piątek minister Moskwa, w środę PKN Orlen i Sempra Infrastructure z USA zawarły w długoterminowy kontrakt na dostawy do Polski LNG w ilości 1 mln ton rocznie przez 20 lat od 2027 r. 

źródło PAP/ fot. Gaz- System

Zobacz podobne

„Nie ma szans na to, żeby ilość tych ścieków zrzucanych do Odry ograniczyć „

BS

Trwa odbudowa stawy na Zalewie Szczecińskim

BS

PIE: Polska na piątym miejscu na świecie pod względem ogłoszonych w 2020 r. inwestycji typu „greenfield”

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie