Polski Portal Morski
Aktualności Technologie

Turecka firma dostarczy Ukrainie energię elektryczną za pomocą pływających elektrowni

– Dokument ma na celu przyspieszenie dostarczenia nawet do 500 MW energii elektrycznej poprzez pływające elektrownie Powership. – Mołdawia i Rumunia to dwie najbardziej prawdopodobne lokalizacje jednostek, które zasilą ukraińską sieć energetyczną.

LONDYN, 26 stycznia 2023 r. /PRNewswire/ — Spółka Karpowership podpisała porozumienie z państwowym dostawcą JSC Energy Company of Ukraine (ECU) w sprawie zacieśnienia współpracy w zakresie dostaw elektryczności i przyspieszenia wykorzystania pływających elektrowni do złagodzenia kryzysu energetycznego w Ukrainie.

Spółka Karpowership, która zapewnia niezawodne i elastyczne pływające rozwiązania energetyczne w 13 krajach oraz ECU — nabywca, sprzedawca i dostawca zasobów energetycznych — będą pracować wspólnie z organizacjami krajowymi i międzynarodowymi w celu przygotowania i sfinansowania wdrożenia 500 MW mocy, co wystarczy do zasilenia przeszło 1 miliona gospodarstw domowych.

Wśród rozważanych opcji są pływające elektrownie, znane jako Powership, które mogłyby zakotwiczyć u wybrzeży Mołdawii i Rumunii przekazując stamtąd energię do ukraińskiej sieci poprzez linie przesyłowe. Spółki Karpowership i ECU będą prowadzić rozmowy z władzami Mołdawii i Rumunii w celu oceny wykonalności tych przedsięwzięć.

„Karpowership z przyjemnością nawiązuje współpracę z ECU w celu złagodzenia kryzysu energetycznego w Ukrainie” – powiedział Zeynep Harezi, dyrektor handlowy Karpowership. – Elektrownie pływające Powership są szybkim, niezawodnym i elastycznym rozwiązaniem dla występujących w Ukrainie niedoborów energii. Jesteśmy gotowi wspierać Ukrainę w uzyskaniu niezbędnych mocy wytwórczych w jak najkrótszym czasie”.

Obie strony uzgodniły, że będą odbywać regularne spotkania w celu wspólnego przygotowania i wdrożenia projektu i współpracy w zakresie zabezpieczenia niezbędnych pozwoleń i zgód do współpracy w tym zakresie z podmiotami zewnętrznymi, w tym organizacjami międzynarodowymi.

„System energetyczny Ukrainy poważnie ucierpiał z powodu 12 ogromnych ataków sił rosyjskich, które spowodowały zniszczenie infrastruktury energetycznej i przerwy w dostawach prądu. Gdy nadal trwa wojna, budowanie nowych elektrowni w celu odzyskania utraconej lub obniżonej zdolności produkcyjnej jest niewykonalne, musimy więc przyjrzeć się innowacyjnym rozwiązaniom obecnego kryzysu” – powiedział dyrektor generalny ECU Witalij Butenko.

„Technologia Karpowership pozwala na szybkie wdrożenie nowych mocy wytwórczych i przesyłanie energii do ukraińskiej sieci. Sądzimy, że może to przynieść rewolucję w zakresie rozwiązania ukraińskiego kryzysu energetycznego w czasie, gdy nasza infrastruktura jest atakowana przez Rosjan” – dodał Butenko.

Spółka Karpowership prowadzi już działalność w Afryce, Nowej Kaledonii i Brazylii i jest w trakcie rozmów z przedstawicielami kilku europejskich krajów w związku z dostawą nawet 2 GW energii elektrycznej za pośrednictwem statków Powership, które pomogą złagodzić kryzys energetyczny w regionie.

Flota Karpowership obejmuje 36 pływających elektrowni Powership, które można podłączyć bezpośrednio do sieci energetycznej danego kraju z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury w czasie krótszym niż 30 dni.

Elektrownie pływające Powership są tańsze, szybsze i bardziej elastyczne niż elektrownie lądowe i pozostawiają minimalny ślad ekologiczny po ich wycofaniu z eksploatacji. Wystarczy je odłączyć i przenieść tam, gdzie są najbardziej potrzebne.

Jednostki spółki Karpowership mogą korzystać z wielu paliw, pracując na skroplonym gazie ziemnym, niskosiarkowym oleju napędowym lub biodeslu.

Ponieważ pływające elektrownie Powership są dostarczane z kompletem niezbędnej infrastruktury, nie są one uciążliwe dla lokalnych społeczności na wybrzeżu.

źródło PAP/ fot. https://karpowership.com/

Zobacz podobne

Orlen/ Projekt morskiego terminalu przeładunkowego CO2 otrzymał z KE grant na 2,54 mln euro

AB

Indonezja/ Marynarka wojenna potwierdza: okręt podwodny z 53 osobami na pokładzie zatonął

AB

W morzach i oceanach jest ponad 1600 wraków niderlandzkich statków

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie