Polski Portal Morski
Aktualności

ITF i ETF pomagają ukraińskim marynarzom

Blisko 500 tys. USD zgromadził utworzony przez Międzynarodowa Federację Pracowników Transportu (ITF) oraz Europejską Federację Pracowników Transportu (ETF) Fundusz Solidarności, wspierający ukraińskich transportowców, w tym marynarzy i dokerów, oraz ich rodziny w czasie wojny – poinformowały obie organizacje.

Aby wesprzeć ukraińskie organizacje członkowskie, ITF i ETF wspólnie utworzyły w kwietniu 2022 r. specjalny fundusz. W dniach 18-20 stycznia na Ukrainie odbyło się posiedzenie Rady Doradczej Funduszu, na którym omówiono już zrealizowaną pomoc, a także propozycje projektów na rok 2023. Wzięli w nim udział przedstawiciele Ukrainy, Polski, Wielkiej Brytanii, Francji, Szwecji i Turcji

„Dziękujemy naszym międzynarodowym przyjaciołom za wsparcie nas w tak trudnym czasie i za to, że nie zostawili nas w potrzebie. Międzynarodowe partnerstwo to niezawodne zaplecze dla naszych marynarzy, pracowników portowych i wszystkich Ukraińców. Liczymy również na wasze dalsze wsparcie, ponieważ jak tylko wojna się skończy, będzie jeszcze więcej pracy do wykonania” – podkreślił przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Transportu Morskiego Ukrainy Oleg Grygoriuk.

Pierwsza partia pomocy humanitarnej z Funduszu trafiła na Ukrainę już maju ub.r. Obejmowała generatory, opaski uciskowe, piece propanowe, panele słoneczne itp. Drugim etapem pomocy było wsparcie rodzin marynarzy, czynnych członków związków zawodowych, którzy zostali bez pracy z powodu niemożności wyjazdu z kraju. Otrzymali oni 17 ton niezbędnych towarów, w tym żywność i artykuły higieniczne. Najwięcej przedmiotów zakupiono na terenie samej Ukrainy, aby wspomóc gospodarkę narodową, a pozostałą część zakupiono w Polsce.

Wg ITF i ETF około 1500 rodzin marynarzy w całej Ukrainie otrzymało zestawy pomocy humanitarnej.

Ponadto ITF ze Związkiem Zawodowym Pracowników Transportu Morskiego Ukrainy, aby pomóc ukraińskim rodzinom marynarzy w opuszczeniu kraju, zorganizował transport autobusowy i tymczasowe zakwaterowanie w Rumunii. Kolejny projekt umożliwił 50 ukraińskim kadetom-marynarzom kontynuowanie studiów na Litwie dzięki umowom z Litewską Akademią Morską i Państwową Akademią Morską w Chersoniu; dodatkowe wsparcie udzielono studentom Akademii Morskiej w Odessie

Na styczniowym spotkaniu omówiono również plany dalszej pomocy, a także współpracy po zakończeniu wojny. Spotkanie zakończyło się wnioskiem, że priorytetem musi być wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego oraz rehabilitacja i powrót do zdrowia dzieci pracowników transportu dotkniętych konfliktem.

Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF), założona w 1896 roku, zrzesza związki zawodowe pracowników transportu. W 2017 roku należało do niej 677 organizacji członkowskich w 149 krajach, reprezentujących łącznie 19,7 mln pracowników.

 ETF zrzesza transportowe związki zawodowe z  Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz krajów Europy Wschodniej. Reprezentuje ponad 5 mln pracowników transportu wszystkich sektorów z ponad 200 związków z ponad 30 krajów.

źródło mat. prasowy/ fot. shutterstoock

Zobacz podobne

Zakończenie budowy gazociągu Tworóg-Tworzeń

BS

MSZ: Uprowadzony w grudniu ub.r. w Zatoce Gwinejskiej polski marynarz został uwolniony

KM

Projekt rozporządzenia: zmiana granicy portu w Kamieniu Pomorskim ma umożliwić jego przebudowę

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie