Polski Portal Morski
Aktualności Historia

57 lat temu w Stoczni Szczecińskiej zwodowano drobnicowiec m/s „Henryk Jendza”

1 lutego 1966 roku w Stoczni Szczecińskiej zwodowano drobnicowiec typu B 516 m/s „Henryk Jendza”. Statek budowany dla Polskich Linii Oceanicznych wszedł do eksploatacji 14 grudnia 1966 roku. M/S „Henryk Jendza” był jednym z ostatnich zaprojektowanych w Gdańsku i budowanych w Szczecinie drobnicowców B 516 bowiem jednostki z tej serii powstawały w latach 1962-1966.

Statek o długości 145,65 m, szerokości 18,50 m miał nośność 8 614 DWT. Załoga liczyła 48 osób, przewidziano także 12 miejsc pasażerskich. Jednostkę zezłomowano po ponad 20 latach eksploatacji w roku 1987.

Henryk Jendza był dyrektorem Stoczni Szczecińskiej w latach 1.07.1950 – 27.07.1962. . Był wizjonerem. Marzyła mu się bowiem stocznia, w której można budować wielkie, dalekomorskie statki. Nie oglądając się na nikogo, podjął decyzję o odbudowie zniszczonego poniemieckiego mienia stoczni (dawnej pochylni „Vulcan”). Wybudowano nowe obiekty i hale stoczniowe, wyremontowano i zakupiono niezbędny sprzęt do produkcji statków. I zaczęło się…
Jest taka opowieść, która wiele o nim mówi. Henryk Jendza zmarł nagle, w wyniku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego. Do śmierci z tego powodu prawdopodobnie by nie doszło, gdyby nie zaniechanie leczenia. Ponoć spiesząc się do stoczni Jendza starał się domowymi środkami – m.in. gorącą kąpielą – złagodzić ból, co okazało się tragiczne w skutkach. Według Władysława Daniszewskiego, dziennikarza i przyjaciela Jendzy: „Henryk umarł na stocznię”.

źrodło Infomare, Radio Szczecin/ fot. ze zbiorów Krystyny Pohl

Zobacz podobne

Himarsy i Abramsy w świnoujskim porcie

KM

Sprzedaż Lotosu Rosjanom oznaczałaby katastrofę dla gospodarki

KM

USA/ Departament Stanu ogłosił nowe sankcje w związku z Nord Stream 2

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie