Polski Portal Morski
Aktualności

Prototyp urządzenia do sprawdzanie świeżości ryb 

W ramach finansowanego ze środków UE projektu FRESQO opracowano prototyp zautomatyzowanego przyrządu, dzięki któremu sprawdzić można, czy ryba przeznaczona na handel jest świeża – poinformowała Generalna Dyrekcja ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa ( DG MARE) przy Komisji Europejskiej. 

Wspierany przez Europejski Fundusz Morski i Rybacki projekt pozwolił czterem współpracującym ze sobą organizacjom poszukiwać alternatywy dla pobierania przez weterynarza próbek kontrolnych ryb i ich oceniania. 

Obecnie kontrola ta jest zwykle przeprowadzana przez doświadczonego lekarza weterynarii, który bada próbki ryb w laboratorium, oceniając stan skrzeli i oczu, jędrność i zapach mięsa oraz kolor skóry.

Naukowcy opracowali przenośne narzędzie, które wykorzystuje najnowocześniejsze czujniki obrazu i sztuczną inteligencję do szybkiego sprawdzania czasie rzeczywistym jakości bez konieczności bezpośredniego kontaktu z rybami.

Składa się ono z małej przenośnej kamery spektralnej, która za pomocą prostego zdjęcia ryby dostarcza konkretnych wskazówek na temat świeżości ryby. Kamera komunikuje się przewodowo lub bezprzewodowo ze specjalistycznym repozytorium. 

Fakt, że urządzenie jest przenośne pozwoli na jego wykorzystanie np. na aukcjach rybnych, gdzie skrzynie z rybami prezentowane są na przenośniku taśmowym przed potencjalnymi nabywcami. Narzędzie kontrolne można zainstalować nad przenośnikiem, gdzie fotografuje każdą rybę w skrzyni i zapewnia natychmiastową ocenę jakości każdej ryby.

Obrazy te są przekazywane do bazy danych, gdzie system jest w stanie sklasyfikować świeżość ryb m.in. na podstawie wykrytych przebarwień

Dzięki projektowi będzie można stworzyć, a później zapewnić dostęp do największego repozytorium gatunków ryb do kwantyfikacji ich świeżości.

Urządzenie ma być w niedalekiej przyszłości produkowane komercyjnie. 

Fot.: Freepik

Zobacz podobne

Powstanie policja wodna na Odrze

BS

Nowa inwestycja w gazoporcie prawie gotowa

BS

Wielki wycieczkowiec w szczecińskim porcie

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie