Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Substytut folii plastikowych z alg morskich

Nowy projekt wspierany przez UE ma na celu zastąpienie plastikowych opakowań jednorazowego użytku biodegradowalną jadalną folią z alg.

Najpopularniejszą techniką w świecie pakowania żywności są folie jednorazowego użytku. Ze wsparciem UE projekt opakowań do żywności SeaFilm ma na celu stworzenie substytutu folii jednorazowego użytku w konserwowaniu mrożonych ryb. Nowa folia powstaje na bazie bioaktywnych ekstraktów z alg morskich. Spełnia nie tylko rolę opakowania, ale też pozwala dłużej przechowywać mrożone owoce morza przy zachowaniu ich jakości. 
Jadalna folia z alg dla mrożonych ryb powstała na Politechniki w Leiria w Portugalii.

Projekt SeaFilm ma na celu zapewnienie branży nowego jadalnego rozwiązania na bazie alg, które zastąpi folie z tworzyw sztucznych, jednocześnie zwiększając trwałość produktów dzięki włączeniu bioaktywnych ekstraktów z wodorostów. Po rozmrożeniu zamrożonej ryby, biodegradowalną folię można wyrzucić lub zjeść razem z rybą. W tym drugim przypadku jadalna folia może nawet zawierać przyprawy, aby stworzyć posiłek, który jest smaczny, wygodny i łatwy do przyrządzenia.

Biodegradowalna folia została stworzona pod katem wydłużenia okresu przydatności do spożycia mrożonego łososia. Ostatnie wyniki naukowców wskazują, że może ona również wydłużyć okres przydatności do spożycia owoców morza po rozmrożeniu, opóźniając wzrost drobnoustrojów. 
Innowacyjne rozwiązanie uzyskało wsparcie Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego. Branża jest bardzo zainteresowana wynikami projektu i poprosiła zespół o stworzenie biofilmów dla innych gatunków, takich jak dorsz i morszczuk.

źródło mat. prasowy / fot. Pixabay

Zobacz podobne

Powstaje trzeci zbiornik terminalu LNG w Świnoujściu

JJ

Wiceminister infrastruktury: w Polskim Ładzie zaplanowano duże inwestycje portowe

AB

Gdańsk: powstał portal Archiwum Wspomnień Stoczniowca

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie