Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Do Portu Kołobrzeg zawinęła prawie 100- metrowa jednostka

W piątek 03 lutego do Portu Kołobrzeg zawinęła 98-metrowa jednostka, która przetransportowała 3140 ton kruszywa z portu w Norwegii. Statek LEIRO zbudowany w 1981 roku, ma długość 98 m i szerokości 13,7 m aktualnie pływa pod banderą Barbados.

Do kołobrzeskiego portu mogą wpłynąć jednostki nie dłuższe niż 100 -metrowe, dlatego kapitan 98 metrowego statku musiał być czujny zawijając do tego portu.

W 2021 r. rozpoczęto prace nad przebudową kanału portowego, żeby umożliwić zawinięcie do portu jednostkom o długości 130 metrów i szerokości między 19 a 20 metrów, jednak realizacja tego zadania jest trudna, ponieważ tereny do przebudowy należą do kilku podmiotów, w tym do Marynarki Wojennej.

Pod koniec grudnia 2022roku w kołobrzeskim porcie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Marynarki Wojennej. Tematem spotkania była planowana modernizacja kanału portowego, która jest niezbędna do rozwoju funkcji pasażerskiej i handlowej kołobrzeskiego portu, ale jak się okazuje, takie działania leżą również w interesie obronności państwa. 

Port Kołobrzeg ma ogromny potencjał, który jeżeli zostanie dobrze wykorzystany przyniesie wiele korzyści. Zdecydowanie największą i najważniejszą inwestycją prorozwojową, jest dokończenie przebudowy wejścia do portu. Na chwilę obecną, maksymalna jednostka, która może zawinąć do portu, to 100 metrów i 15 metrów szerokości 

Port Handlowy stanowi istotny element systemu transportowego na szlakach transportowych prowadzących od Skandynawii po środkową Europę a uwarunkowania geograficzne oraz posiadany potencjał infrastrukturalny, tworzą platformę dla rozwoju wielu gałęzi gospodarki.

W ubiegłym roku w Porcie Handlowym przeładowano 170 tysiąca ton towarów i jest to wynik wpisujący się w tendencję rozwojową Portu Kołobrzeg. 

fot. Port Kołobrzeg

źródło Port Kołobrzeg/ fot. Vesselfinder

Zobacz podobne

Rektor UM w Radzie Morskiej Energetyki Wiatrowej

BS

Ukraińcy przeprowadzili atak rakietowy na zawłaszczone przez Rosję wiertnie gazowe na Morzu Czarnym

KM

Uniwersytet Morski świętował 103. rocznicę powstania szkolnictwa morskiego w Polsce

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie