Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Analitycy: od strony infrastruktury Polska jest przygotowana na kryzys gazowy w 2023 r.

Od strony infrastruktury przesyłowej i regazyfikacyjnej Polska jest „całkiem dobrze przygotowana” na kryzys gazowy w 2023 r. – ocenili we wtorek analitycy banku Pekao. Problemem może być niedostateczna podaż LNG, a to oznacza, że ceny gazu wiele nie spadną.

„Polska jest całkiem dobrze przygotowana od strony infrastruktury przesyłowej oraz regazyfikacyjnej: pomoże Baltic Pipe, trzy nowe terminale FSRU w Niemczech oraz intekonektory między Polską a Słowacją, Bułgarią i Grecją oraz Francją i Niemcami” – napisali analitycy na Twitterze.

Jednak – jak ocenili – problemem może być niedostateczna podaż gazu LNG. „Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej w 2023 można spodziewać się wzrostu produkcji tego surowca o 20-30 mld m sześc. A zwiększony popyt będzie zgłaszać nie tylko UE, ale też kraje Azji, zwłaszcza otwierające się Chiny” – zaznaczyli.

W ich opinii oznacza to, że ceny gazu w UE nie spadną już dużo niżej i w całym 2023 r. będą oscylować między 50-150 euro za MWh. Wyrazili jednak nadzieję, że częściej ceny te znajdą się „w okolicach tej niższej kwoty”.

Analitycy banku zauważyli, że o ile w 2022 r. Rosja dostarczyła ok. 70 mld m sześc. gazu ziemnego – o 55 proc. mniej niż rok wcześniej, o tyle w 2023 r. dostarczy go już tylko 20-30 mld m sześc. (przez Turcję i Ukrainę oraz w postaci LNG). „Brakujące 40-50 mld m sześc. Unia Europejska będzie musiała poszukać na rynku LNG” – zwrócili uwagę. 

źródło PAP/ fot. Gaz- System

Zobacz podobne

Ósemki na start! Regaty Wioślarskie o Puchar Prezesa Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A

AB

Baza w Dębogórzu będzie mogła przyjmować większe zbiornikowce z paliwem

KM

Prezydent Duda: W czasie wojny w Ukrainie bezpieczeństwo energetyczne głównym tematem dla Inicjatywy Trójmorza

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie