Polski Portal Morski
Aktualności

Marynarze z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża na ćwiczeniu Dynamic Move 2023-1

Zakończyło się pierwsze w tym roku sojusznicze ćwiczenie skoncentrowane na działaniach przeciwminowych pk. Dynamic Move 2023-1. W jego trakcie specjaliści z 19 krajów, wykorzystując specjalny system komputerowy koordynowali działanie sił nawodnych, pojazdów podwodnych i powietrznych, aby skutecznie prowadzić operacje przeciwminowe na morzu. W tym roku 8 Flotyllę Obrony Wybrzeża reprezentowali oficerowie z 12 Dywizjonu Trałowców.

DYNAMIC MOVE to coroczne ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo, organizowane przez Dowództwo Sojuszniczych Sił Morskich (ang. Allied Maritime Command) w belgijskiej Akademii Marynarki Wojennej w Ostendzie. Celem ćwiczenia jest doskonalenie umiejętności z zakresu planowania i prowadzenia operacji przeciwminowej na poziomie taktycznym oraz dowodzenia międzynarodowym zespołem składającym się z okrętów obrony przeciwminowej różnych klas. Stanowi doskonałą okazję do wymiany doświadczeń z zagadnień walki minowej pomiędzy uczestnikami z poszczególnych krajów członkowskich.

Ćwiczenie oparte na fikcyjnym scenariuszu z wykorzystaniem rzeczywistej geografii, umożliwiło uczestnikom wykorzystanie realistycznych obliczeń do rozwiązywania problemów, takich jak czas potrzebny na neutralizację min, logistykę oraz przewidywaną odległość i kierunek dryfowania min. Przećwiczono dowodzenie działaniami wielu okrętów obrony przeciwminowej różnych klas, działających na różnych głębokościach wody, lokalizacjach, przy zmiennych warunkach pogodowych i zróżnicowanym ukształtowaniu dna morskiego.

Specjaliści z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża od wielu lat biorą udział w ćwiczeniu Dynamic Move. Jego międzynarodowy charakter sprawia, że wspólnie z sojusznikami stale współpracują nad poprawą bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych, które mają fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania Państwa.

Ćwiczenie rozpoczęło się 23 stycznia i trwało dwa tygodnie.

źródło 8FOW/ Fot. J. Urbain – Belgian Navy Academy

Zobacz podobne

W Porcie Gdańsk trwa załadunek kęsów stalowych na statek Chipol Boan

BS

Edukacja Ekologiczna w Szkołach Szczecina: Kształtowanie Świadomości Ekologicznej u Młodych Mieszkańców Nadmorskiego Miasta

PL

Odpowiedź Ministerstwa Obrony na interpelacje dotyczącą okrętów podwodnych

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie