Polski Portal Morski
Aktualności

Ponad 17 mln zł dotacji z MSiT na przygotowania kadr narodowych w polskim żeglarstwie sportowym

17.100.000 zł – tyle wyniesie dofinansowanie dla Polskiego Związku Żeglarskiego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w 2023 roku. Środki te zgodnie z ministerialnymi wytycznymi zostaną przeznaczone na dofinansowanie przygotowań zawodników kadry narodowej do igrzysk olimpijskich, regat rangi mistrzostw świata i Europy w sportach olimpijskich (kwota 9.300.000 zł) oraz na wspieranie szkolenia sportowego i współzawodnictwa młodzieży (kwota 7.800.000 zł).

To rekordowe dofinansowanie dla polskiego żeglarstwa w historii. Kwota jest wyższa o 3.700.000 zł niż w mijającym roku i prawie 6 milionów złotych niż w 2021 roku.

– Żeglarstwo wciąż jest w ścisłej czołówce krajowych sportów pod względem wysokości dofinansowania. Chciałbym podziękować panu ministrowi Kamilowi Bortniczukowi za zaufanie. Przyznana wysokość dofinansowania pozwoli nam jeszcze efektywniej realizować priorytetowe cele statutowe i strategiczne, takie jak przygotowania kadry narodowej do mistrzostw międzynarodowych, w tym Igrzysk Olimpijskich oraz szkolenie następców dzisiejszych liderów – licznego grona utalentowanej żeglarskiej młodzieży – mówi Tomasz Chamera, prezes PZŻ. – Trzeba jasno powiedzieć, że wysokość dofinansowania nie jest przypadkiem, ale wypadkową ciężkiej pracy, która przekłada się na dobre wyniki, zarówno wśród seniorów, jak i w grupach młodzieżowych. Polscy żeglarze zdobywają medale mistrzostw świata i Europy, w wielu klasach nasi zawodnicy plasują się tuż za podium, w ścisłej światowej czołówce. Tych wyników nie byłoby, gdyby nie sprawnie funkcjonujący zespół ludzi, począwszy od zmotywowanych zawodników, poprzez doświadczonych trenerów i zespoły wsparcia, struktury terenowe w postaci Okręgowych Związków Żeglarskich, klubów i stowarzyszeń klas regatowych, kończąc na wspomaganych przez Zarząd pracownikach Polskiego Związku Żeglarskiego oraz MSiT. W tych niełatwych czasach wszyscy staramy się stworzyć zawodnikom jak najlepsze warunki do sportowego rozwoju – dodaje Tomasz Chamera.

Ministerstwo Sportu i Turystyki, zgodnie z ustawą o sporcie oraz ustawą o finansach publicznych, każdego roku alokuje fundusze z budżetu państwa oraz Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej pomiędzy krajowe związki sportowe. Celem dotacji z budżetu państwa jest m.in. stworzenie optymalnych warunków szkolenia zawodnikom kadry narodowej o dużym potencjale sportowym, posiadającym szanse na osiągnięcie znaczących wyników sportowych, w tym uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej oraz zdobycie medali i punktów.

W ramach programu wspierania sportów olimpijskich mogą być dofinansowane m.in. zgrupowania i konsultacje szkoleniowe, koszty startu w regatach, stypendia sportowe, zakup i obsługa sprzętu sportowego, badania diagnostyczne, ubezpieczenia trenerów i zawodników, doszkalanie trenerów.

Z kolei program dofinansowania zadań́ z obszaru wspierania szkolenia i współzawodnictwa młodzieży realizowany jest ze środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Jego celem jest wspieranie procesu szkolenia sportowego oraz współzawodnictwa młodzieży, stworzenie zawodnikom możliwości na kontynuowanie kariery w reprezentacjach seniorskich oraz awans reprezentacji Polski w rankingach medalowych i punktacji w sportach objętych programem igrzysk olimpijskich. 

– W Polskim Związku Żeglarskim efektywność budżetowa jest priorytetem. Staramy się efektywnie alokować każdą złotówkę, szczególnie w tych trudnych czasach, gdy wciąż doświadczamy skutków pandemii, inflacji, wojny w Ukrainie. Właściwa gospodarka finansowa zawsze będzie miała odzwierciedlenie w wynikach sportowych. Strategia naszych działań jest niezwykle istotna i dotyczy nie tylko środków publicznych, ale także sponsorskich, które pozyskujemy w ramach współpracy biznesowej od partnerów zewnętrznych. Bardzo doceniam, coraz większe zaufanie do Polskiego Związku Żeglarskiego, zarówno ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki, jak i naszych sponsorów – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Ogólnie, w 2023 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczy na rozwój polskiego sportu rekordową kwotę 363 milionów złotych. 184 mln zł to środki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, zaś 179 mln zł przeznaczonych zostanie na program wspierania sportów olimpijskich.

– Zależy mi na stworzeniu optymalnych warunków szkolenia dla zawodników kadr narodowych, dlatego zdecydowałem o zwiększeniu środków przeznaczonych na realizację programu olimpijskiego do blisko 180 mln zł. To o 32,5 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. Przed nami dwie bardzo ważne imprezy – Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 oraz Igrzyska Olimpijskie, które w 2024 roku odbędą się w Paryżu. Wspieramy biało-czerwonych w ich drodze po sportowe marzenia. Rekordowy też jest budżet na dofinansowanie szkolenia i współzawodnictwa sportowego młodzieży. Zadecydowałem, że w porównaniu do ubiegłego roku środki na realizację tego programu zostaną zwiększone o 60 mln zł. Oznacza to wzrost nakładów na szkolenie i współzawodnictwo sportowe młodzieży o ponad 48 procent. Co warte podkreślenia, w tej edycji programu wszystkie polskie związki sportowe otrzymają dotację wyższą niż w 2022 roku – mówi Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystki.

Źródło/fot.: Polski Związek Żeglarski

Zobacz podobne

OCEAN2020 – najważniejszy europejski projekt badawczy w zakresie nadzoru morskiego

JJ

Niszczyciel min na ostatnich próbach morskich

BS

Premier Słowacji: Wstrzymanie Nord Stream 2 pokazałoby siłę Europy

KD

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie