Polski Portal Morski
Aktualności

Ponad 17 mln zł dotacji z MSiT na przygotowania kadr narodowych w polskim żeglarstwie sportowym

17.100.000 zł – tyle wyniesie dofinansowanie dla Polskiego Związku Żeglarskiego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki w 2023 roku. Środki te zgodnie z ministerialnymi wytycznymi zostaną przeznaczone na dofinansowanie przygotowań zawodników kadry narodowej do igrzysk olimpijskich, regat rangi mistrzostw świata i Europy w sportach olimpijskich (kwota 9.300.000 zł) oraz na wspieranie szkolenia sportowego i współzawodnictwa młodzieży (kwota 7.800.000 zł).

To rekordowe dofinansowanie dla polskiego żeglarstwa w historii. Kwota jest wyższa o 3.700.000 zł niż w mijającym roku i prawie 6 milionów złotych niż w 2021 roku.

– Żeglarstwo wciąż jest w ścisłej czołówce krajowych sportów pod względem wysokości dofinansowania. Chciałbym podziękować panu ministrowi Kamilowi Bortniczukowi za zaufanie. Przyznana wysokość dofinansowania pozwoli nam jeszcze efektywniej realizować priorytetowe cele statutowe i strategiczne, takie jak przygotowania kadry narodowej do mistrzostw międzynarodowych, w tym Igrzysk Olimpijskich oraz szkolenie następców dzisiejszych liderów – licznego grona utalentowanej żeglarskiej młodzieży – mówi Tomasz Chamera, prezes PZŻ. – Trzeba jasno powiedzieć, że wysokość dofinansowania nie jest przypadkiem, ale wypadkową ciężkiej pracy, która przekłada się na dobre wyniki, zarówno wśród seniorów, jak i w grupach młodzieżowych. Polscy żeglarze zdobywają medale mistrzostw świata i Europy, w wielu klasach nasi zawodnicy plasują się tuż za podium, w ścisłej światowej czołówce. Tych wyników nie byłoby, gdyby nie sprawnie funkcjonujący zespół ludzi, począwszy od zmotywowanych zawodników, poprzez doświadczonych trenerów i zespoły wsparcia, struktury terenowe w postaci Okręgowych Związków Żeglarskich, klubów i stowarzyszeń klas regatowych, kończąc na wspomaganych przez Zarząd pracownikach Polskiego Związku Żeglarskiego oraz MSiT. W tych niełatwych czasach wszyscy staramy się stworzyć zawodnikom jak najlepsze warunki do sportowego rozwoju – dodaje Tomasz Chamera.

Ministerstwo Sportu i Turystyki, zgodnie z ustawą o sporcie oraz ustawą o finansach publicznych, każdego roku alokuje fundusze z budżetu państwa oraz Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej pomiędzy krajowe związki sportowe. Celem dotacji z budżetu państwa jest m.in. stworzenie optymalnych warunków szkolenia zawodnikom kadry narodowej o dużym potencjale sportowym, posiadającym szanse na osiągnięcie znaczących wyników sportowych, w tym uzyskanie kwalifikacji olimpijskiej oraz zdobycie medali i punktów.

W ramach programu wspierania sportów olimpijskich mogą być dofinansowane m.in. zgrupowania i konsultacje szkoleniowe, koszty startu w regatach, stypendia sportowe, zakup i obsługa sprzętu sportowego, badania diagnostyczne, ubezpieczenia trenerów i zawodników, doszkalanie trenerów.

Z kolei program dofinansowania zadań́ z obszaru wspierania szkolenia i współzawodnictwa młodzieży realizowany jest ze środków z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Jego celem jest wspieranie procesu szkolenia sportowego oraz współzawodnictwa młodzieży, stworzenie zawodnikom możliwości na kontynuowanie kariery w reprezentacjach seniorskich oraz awans reprezentacji Polski w rankingach medalowych i punktacji w sportach objętych programem igrzysk olimpijskich. 

– W Polskim Związku Żeglarskim efektywność budżetowa jest priorytetem. Staramy się efektywnie alokować każdą złotówkę, szczególnie w tych trudnych czasach, gdy wciąż doświadczamy skutków pandemii, inflacji, wojny w Ukrainie. Właściwa gospodarka finansowa zawsze będzie miała odzwierciedlenie w wynikach sportowych. Strategia naszych działań jest niezwykle istotna i dotyczy nie tylko środków publicznych, ale także sponsorskich, które pozyskujemy w ramach współpracy biznesowej od partnerów zewnętrznych. Bardzo doceniam, coraz większe zaufanie do Polskiego Związku Żeglarskiego, zarówno ze strony Ministerstwa Sportu i Turystyki, jak i naszych sponsorów – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

Ogólnie, w 2023 roku Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczy na rozwój polskiego sportu rekordową kwotę 363 milionów złotych. 184 mln zł to środki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, zaś 179 mln zł przeznaczonych zostanie na program wspierania sportów olimpijskich.

– Zależy mi na stworzeniu optymalnych warunków szkolenia dla zawodników kadr narodowych, dlatego zdecydowałem o zwiększeniu środków przeznaczonych na realizację programu olimpijskiego do blisko 180 mln zł. To o 32,5 mln zł więcej niż w roku ubiegłym. Przed nami dwie bardzo ważne imprezy – Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 oraz Igrzyska Olimpijskie, które w 2024 roku odbędą się w Paryżu. Wspieramy biało-czerwonych w ich drodze po sportowe marzenia. Rekordowy też jest budżet na dofinansowanie szkolenia i współzawodnictwa sportowego młodzieży. Zadecydowałem, że w porównaniu do ubiegłego roku środki na realizację tego programu zostaną zwiększone o 60 mln zł. Oznacza to wzrost nakładów na szkolenie i współzawodnictwo sportowe młodzieży o ponad 48 procent. Co warte podkreślenia, w tej edycji programu wszystkie polskie związki sportowe otrzymają dotację wyższą niż w 2022 roku – mówi Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystki.

Źródło/fot.: Polski Związek Żeglarski

Zobacz podobne

Międzynarodowa konferencja projektu eMSP NBSR

AB

W wieku 47 lat zmarł Mariusz Kądziołka, w latach 2011-2016 zastępca prezydenta Szczecina

KM

Senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności odwiedzili budowę drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie