Żuraw Gdański jest zabytkiem techniki i najstarszym średniowiecznym dźwigiem portowym w Europie. Wykonane prace przyczynią się do zachowania tego unikatowego obiektu dla przyszłych pokoleń.
Trwający obecnie remont gdańskiego żurawia to pierwsze tak poważne prace od czasów jego odbudowy ze zniszczeń wojennych.
Remont Żurawia Gdańskiego przekroczył już półmetek, a efekty prac widać gołym okiem. Pracownicy budowlani wykonują obecnie żelbetowe schody i ściany oraz przygotowują konstrukcje ostatnich stropów. Warta niemal 18 mln zł inwestycja przebiega zgodnie z planem, a prace mają zostać zakończone wiosną 2024 r.
Jak informują przedstawiciele Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, najważniejsze prace przeprowadzono już wewnątrz budynku. Wykonano nowe, żelbetowe stropy, schody i ściany szybu instalacyjnego.
Równolegle wymieniono także konstrukcje dwóch łączników, umożliwiających komunikację między basztami.
Zakończono prace związane z wykonaniem izolacji przeciwwodnych zewnętrznych ścian piwnic obu baszt, m.in. w postaci szczelnej wanny żelbetowej, a po zasypaniu wykopów i ustawieniu rusztowań rozpoczęto prace konserwatorskie na elewacjach ceglanych. Rozpoczęto także prace konserwatorskie w obrębie drewnianej konstrukcji wyciągu.
Zaawansowane prace dotyczą również dachu – baszta północna jest w większości pokryta dachówką sprowadzoną specjalnie z Włoch.
Z kolei na baszcie południowej oczyszczono i zabezpieczono elementy konstrukcji stalowej i drewnianej oraz wymieniono deskowanie połaci dachowej.
Jak zapowiadają pracownicy muzeum, po remoncie w Żurawiu poprowadzona zostanie zupełnie nowa ścieżka zwiedzania.Pojawią się stanowiska interaktywne, hologramy, makiety oraz panoramiczne i dotykowe ekrany. Główną opowieść na nowej wystawie będzie snuł Hans Kross, XVII-wieczny gdański kupiec i armator.
Koszt inwestycji to niespełna 18 milionów złotych. Realizacja projektu jest dofinansowana ze źródeł zewnętrznych: niespełna 13 milionów złotych przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG, a ponad 2 miliony złotych pochodzi ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast wkład własny NMM (ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego) to ponad 2,5 miliona złotych.
Umowa z wykonawcą została podpisana 14 marca 2022 r. Od tego dnia firma na wykonanie prac budowlano-konserwatorskich ma 23 miesiące. Termin zakończenia całego projektu przewidziano na wiosnę 2024 r.
źródło https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Gdanski-Zuraw-pieknieje-w-oczach-n175143.html / fot. NMM