Polski Portal Morski
Aktualności Inne

Czym się różni żaglówka, jacht żaglowy i żaglowiec ?

Kiedy mówimy żaglówka ? Kiedy jacht żaglowy ? A kiedy żaglowiec ?

Żaglówką jest każda łódź z żaglem, czyli każda jednostka, którą napędza wiatr.
W czasie manewrów natomiast napędzana jest silnikiem zaburtowym, bądź np. wiosłami. W podstawowych definicjach dostępnych online nie zauważyliśmy żadnych innych, istotnych ograniczeń funkcjonalnych, jedynie rozmiar. Z przeczytanych przez nas definicji wynika, że gdy żaglówka osiągnie pewien rozmiar, to staje się żaglowcem.

Z kolei  jacht żaglowy pochodzi od angielskiej nazwy Sailing Yacht i jest jego dosłownym tłumaczeniem. Wszystkie jednostki o napędzie żaglowym są określane właśnie nazwą Sailing Yacht. Zasada ta ma również zastosowanie w procesie rejestracji jednostek pływających, o napędzie żaglowym. W dokumentach rejestrowych tychże jednostek przed nazwą są właśnie umieszczane symbole S/Y.

W wypadku żaglowca przyjęta przez nas zasada jest jeszcze prostsza. Każdy właściciel po prostu wie, czy jego jednostka to Żaglowiec.
Nie przyjmujemy żadnego parametru za wyznacznik. Ani wyporność, ani łączna powierzchnia ożaglowania, ani długość jednostki nie mają naszym zdaniem tak istotnego znaczenia.
Żaglowiec Niña , który brał udział w pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba liczył jedynie 50 stóp (16 metrów). Z kolei np. polski jacht żaglowy Zjawa IV liczy 18.7 metra długości. Jednak nikt o Zjawie nie powie, że to żaglowiec, a Niña zawsze będzie żaglowcem, tak samo jak jej repliki.

źrodło https://marinebay.pl/ . fot. Pixabay

Zobacz podobne

Orlen zapowiada przyśpieszenie. Jednym z obszarów Morska Energetyka Wiatrowa

PL

Program okrętów Murena dalej aktualny

BS

Dwa brytyjskie niszczyciele min dla Ukrainy

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie