Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Offshore

Projekt: KUKE będzie wspierać projekty związane z transformacją energetyczną w Polsce

MRiT pracuje nad nowelizacją ustawy o gwarantowanych ubezpieczeniach eksportowych, która umożliwi KUKE wspieranie projektów związanych z transformacją energetyczną w Polsce – podano w środę w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

W środę na stronach kancelarii premiera, w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, została opublikowana informacja o planowanej nowelizacji ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych. Nad projektem pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

„Z uwagi na dynamiczną sytuację gospodarczą na świecie, w tym luki rynkowe, które ujawniły się po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, konieczne stało się opracowanie bardziej elastycznego systemu gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeń eksportowych, który podobnie jak ma to miejsce w przypadku agencji kredytów eksportowych w wysoko rozwiniętych krajach (…) na bieżąco będzie umożliwiał szybkie skonstruowanie i wdrożenie pomocy adekwatnej do pojawiających się rynkowych potrzeb” – czytamy w informacji opublikowanej w wykazie.

Dodano, że doprecyzowanie i uzupełnienie zapisów ustawowych umożliwi KUKE szybkie reagowanie i przygotowanie instrumentów finansowych, które pozwolą na ograniczenie ryzyka związanego z potencjalnymi sytuacjami kryzysowymi w kraju.

„Proponuje się również rozwiązanie, które rozszerzy mandat ustawowy KUKE o działalność niezwiązaną z eksportem, adresując aspekty transformacji energetycznej kraju i jego bezpieczeństwa energetycznego, co w ocenie projektodawcy wzmocni bodźce do finansowania kontraktów i inwestycji służących transformacji energetycznej Polski” – podano w wykazie.

Wyjaśniono, że chodzi o wsparcie działań podmiotów prywatnych i publicznych „służących transformacji energetycznej Rzeczypospolitej Polskiej i rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, zgodnie ze Strategią Europejski Zielony Ład, oraz gwarantowanie płatności z umów kupna sprzedaży energii (w szczególności typu PPA lub CPPA)”.

Projekt ustawy ma trafić pod obrady rządu w I kw. 2023 r.

Źródło/PAP/fot.pixabay

Zobacz podobne

Ahoj żeglarze! 15. Zbliżają się Regaty o Puchar Mariny Gdańsk – zgłoszenia do 3 czerwca

KM

Baltic Power z pierwszym pozwoleniem na budowę

KM

Senat za nowelą ustawy poprawiającą bezpieczeństwo żeglugi

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie