Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Porty Ważne

Port Gdańsk w 2023 roku zapowiada kolejne rekordy

Port Gdańsk w rankingach zajmuje drugie miejsce na Bałtyku. Polski port wyprzedza już tylko Ust-Ługa jako port surowcowy.Z kolei po kolejnym z rzędu roku z rekordem przeładunków port szacuje, że i 2023 rok zakończy się kolejnym historycznym wynikiem.

– Planujemy, że w tym roku przeładujemy 78-80 milionów. Jesteśmy dynamicznie rozwijającym się portem. W rankingach europejskich aspirujemy do pozycji lidera. Nie ma portu, który w ostatniej dekadzie realizowałby takie wzrosty. Cały czas umacniamy swoją pozycję na Bałtyku – w przeładunkach ogółem zajmujemy już 2. miejsce – dodał prezes Portu Gdańsk Łukasz Greinke.

Inwazja Rosji na Ukrainę oznaczała trzęsienie ziemi w światowej logistyce. Gdański port poradził sobie doskonale zarówno z obsługą nadawców z Ukrainy, jak i z przeładunkami węgla oraz z przyjmowaniem transportów oddziałów NATO. Bardzo pomocne były w tym duże inwestycje, zrealizowane niedawno dzięki funduszom z Unii Europejskiej – mówi w rozmowie z Rynkiem Infrastruktury Sławomir Michalewski, wiceprezes Zarządu ds. finansowych Portu Gdańsk.

Po wybuchu wojny na Ukrainie gdański port stanął przed wyzwaniami ekonomicznymi i zakazem eksportu rosyjskiego węgla. Wzrost przetwórstwa węgla wyniósł ponad 175%, a paliw płynnych 35%. Znacznie większe były również przeładunki drewna (ponad 413%) i rud (ponad 133%).

– Zakładaliśmy rekord. Naszym celem na rok 2022 było przekroczenie 60 milionów ton. Natomiast ocenialiśmy, że będzie to raczej 61-62 mln ton – przypomniał Łukasz Greinke. Finalnie w Gdańsku przeładowano około 6 mln ton więcej.

– Celujemy powyżej 70 mln ton. Wierzymy, że przyszły rok równomiernie rozłoży przeładunki węgla, w związku z czym tego towaru będziemy mogli przeładować jeszcze więcej. Mamy nadzieję, że importerzy będą się przygotowywali do pików sezonowych również w miesiącach zimowych i wyprowadzenie węgla z portu będzie łatwiejsze.

Wzrost będzie też widoczny w przypadku surowej ropy. Embargo na ten surowiec z Rosji spowoduje jeszcze większą dywersyfikację źródeł zaopatrzenia.

źródła media/ Port Gdańsk /fot./ mat. filmowy Port Gdańsk

Zobacz podobne

Nowoczesny prom Balearii w Porcie Gdańsk

BS

Bezpieczne ferie z Aktywnymi Błękitnymi!

KM

Studenci Politechniki Morskiej oddają krew

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie