Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

​ORP Mewa zaczyna służbę. To trzeci z serii nowoczesnych niszczycieli min

Nowoczesny niszczyciel min ORP Mewa to trzeci okręt typu Kormoran II, który został przeznaczony do służby w 13. Dywizjonie Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. We wtorek nastąpiło uroczyste podniesienie wojskowej bandery i wcielenie go służby.

ORP Mewa to wielozadaniowa platforma obrony przeciwminowej oddelegowana do służby w 13. Dywizjonie Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Na wyposażeniu okrętu jest zdalnie sterowany, wielozadaniowy, przeciwlotniczy system artyleryjski, w skład którego wchodzi armata okrętowa Tryton.

Załoga okrętu liczy 45 osób – oficerów, podoficerów i marynarzy. Większość z nich pełniła już służbę na podobnych jednostkach.

Okręt ten jest kolejnym nowoczesnym niszczycielem min projektu 258, który rozpoczyna służbę w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Pierwszy był ORP Kormoran – jednostka prototypowa, która do służby weszła w 2017 r.

Okręty typu Kormoran

Później ORP Albatros, na którym banderę podniesiona w listopadzie ubiegłego roku. Mewa to trzeci z okrętów typu Kormoran II, które w swojej klasie uznawane są za jedne z najlepszych okrętów na świecie.

Zadanie na najbliższy czas to podniesienie gotowości bojowej okrętu, czyli zgranie załogi i wypracowywanie zasad współpracy, by w pełni wykorzystać możliwości techniczne jednostki.

Źródło: TVP Info Fot.: Remontowa Shipbuilding S.A.

Zobacz podobne

Współpraca energetyczna z USA: import gazu, plany elektrowni jądrowej

KM

Zakończony sukcesem przewiert Direct Pipe pod rzeką Wartą

BS

Pracowita zima Wód Polskich w Szczecinie

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie