Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

​ORP Mewa zaczyna służbę. To trzeci z serii nowoczesnych niszczycieli min

Nowoczesny niszczyciel min ORP Mewa to trzeci okręt typu Kormoran II, który został przeznaczony do służby w 13. Dywizjonie Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. We wtorek nastąpiło uroczyste podniesienie wojskowej bandery i wcielenie go służby.

ORP Mewa to wielozadaniowa platforma obrony przeciwminowej oddelegowana do służby w 13. Dywizjonie Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Na wyposażeniu okrętu jest zdalnie sterowany, wielozadaniowy, przeciwlotniczy system artyleryjski, w skład którego wchodzi armata okrętowa Tryton.

Załoga okrętu liczy 45 osób – oficerów, podoficerów i marynarzy. Większość z nich pełniła już służbę na podobnych jednostkach.

Okręt ten jest kolejnym nowoczesnym niszczycielem min projektu 258, który rozpoczyna służbę w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Pierwszy był ORP Kormoran – jednostka prototypowa, która do służby weszła w 2017 r.

Okręty typu Kormoran

Później ORP Albatros, na którym banderę podniesiona w listopadzie ubiegłego roku. Mewa to trzeci z okrętów typu Kormoran II, które w swojej klasie uznawane są za jedne z najlepszych okrętów na świecie.

Zadanie na najbliższy czas to podniesienie gotowości bojowej okrętu, czyli zgranie załogi i wypracowywanie zasad współpracy, by w pełni wykorzystać możliwości techniczne jednostki.

Źródło: TVP Info Fot.: Remontowa Shipbuilding S.A.

Zobacz podobne

Dwa nowoczesne holowniki trafią do Portu Szczecin

BS

Większe plaże, bezpieczniejszy brzeg. Koniec wielkiej inwestycji w gminie Mielno

KM

PLK zwiększają możliwości kolei w obsłudze towarowej portów Pomorza Zachodniego

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie