Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Zielone paliwo z wody morskiej

Naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie (Australia) ogłosili, że udało im się wyprodukować czyste paliwo wodorowe z wody morskiej bez jej wstępnego odsolenia. Odkrycie może zapewnić tańszą produkcję zielonej energii na obszarach przybrzeżnych.

Zespół badaczy opublikował swoje badania w czasopiśmie „Nature Energy”. 

Naukowcy rozdzielili naturalną wodę morską na tlen i wodór z prawie 100-procentową wydajnością, wytwarzając zielony wodór przez elektrolizę przy użyciu nieszlachetnego i taniego katalizatora w komercyjnym elektrolizerze.

Jako katalizatora użyto tlenku kobaltu z tlenkiem chromu. Do produkcji zielonego wodoru wykorzystano wodę morską, która nie była wcześniej oczyszczana, ani odsalana. Okazało się, że wydajność komercyjnego elektrolizera z nieszlachetnymi katalizatorami pracującymi w wodzie morskiej jest zbliżona do wydajności kosztownych katalizatorów platynowo-irydowych pracujących w surowcu w postaci wysoko oczyszczonej wody dejonizowanej.

Badacze twierdzą, że ich wynalazek pozwoli na bezpośrednie wykorzystanie wody morskiej do produkcji zielonej energii bez systemów wstępnego uzdatniania, co czyniło nieopłacalnym produkcję wodoru z wody morskiej na szeroką skalę.

Woda morska jest prawie nieskończonym zasobem i jest uważana za naturalny elektrolit surowcowy.  Elektroliza wody morskiej jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju w porównaniu z elektrolizą czystej wody z powodu reakcji ubocznych elektrod i korozji.

Zespół będzie teraz pracować nad skalowaniem systemu poprzez zastosowanie większego elektrolizera, tak aby można go było wykorzystywać w procesach komercyjnych, takich jak wytwarzanie wodoru do ogniw paliwowych i synteza amoniaku. Jednak nawet w przypadku pomyślnego skalowania byłoby to prawdopodobnie praktyczne tylko dla społeczności przybrzeżnych z dużą ilością wody morskiej.

Fot.: Flickr

Zobacz podobne

Prezes ZMPSiŚ S.A. Krzysztof Urbaś wyróżniony odznaką honorową MKiŚ

KM

Wojska NATO i sprzęt w szczecińskim porcie

KM

Sejm za poprawkami Senatu do ustawy o OZE, wprowadzającymi m.in. cable pooling

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie