14 lutego 2023 r. w Warszawie, w trakcie międzynarodowej konferencji pn. „Redefinicja łańcuchów logistycznych w świetle nowej polityki transportowej TEN-T” odbyły się spotkania bilateralne członków kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury z delegacjami z Cypru, Czech, Szwecji i Litwy.
Nowy korytarz Transeuropejskiej Sieci Transportowej wiedzie od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego i Morza Egejskiego. Naturalną jego częścią są zatem porty morskie: zarówno w północnej, jak i południowej części Europy Środkowej. Podkreślali to przedstawiciele resortów odpowiedzialnych za gospodarkę morską Polski i Litwy oraz portów morskich w Gdańsku, Baku i Konstancy.
– Największe polskie porty morskie: Gdańsk, Gdynia i Szczecin-Świnoujście dzięki rządowymi inwestycjom zwiększają swoją pojemność. Dzięki temu zaczęły one pełnić kluczową rolę w regionie Morza Bałtyckiego. W ubiegłym roku obsłużyły łącznie ponad 133 mln ton towarów. To rekordowy wynik – powiedział wiceminister infrastruktury RP Grzegorz Witkowski.
G. Witkowski podkreślił, że celem polskiego rządu jest dalsze prowadzenie ambitnych projektów w polskich portach – tak, aby mogły sprostać wyzwaniom wynikającym z umieszczenia korytarza transportowego Morze Bałtyckie-Morze Czarne-Morze Egejskie w sieci bazowej Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T.
Na spotkaniu omówiono także współpracę w zakresie gospodarki morskiej.
– Z dumą mogę powiedzieć, że widoczne na mapach światowej żeglugi polskie porty morskie są ważnymi węzłami wielu międzynarodowych sieci logistycznych. Z powodzeniem obsługują m.in. przeładunki produktów płynących do lub ze Szwecji. Dlatego w konsekwencji stale rosnącego popytu wyraźnie widać potrzebę dalszego rozwoju żeglugi morskiej między Polską a Szwecją – dodał wiceminister G. Witkowski.
Współpraca z państwami spoza UE w zakresie transportu drogowego oraz dalszego rozwoju transgranicznych połączeń lokalnych na polsko-litewskim pograniczu to sprawy podjęte w rozmowie wiceministra infrastruktury Rafała Webera z wiceministrem transportu i komunikacji Litwy Juliusem Skačkauskasem. Przedstawiciele resortów omówili również współpracę w ramach UE oraz przyszłych wspólnych aktywności międzynarodowych.
Spotkanie wiceministra Grzegorza Witkowskiego ze stałym sekretarzem w ministerstwie transportu, komunikacji i pracy Cypru Yiannisem Nicolaidesem poświęcone było współpracy na forum UE oraz rozwojowi sieci bazowej korytarzy transeuropejskich TEN-T.
– Nasze państwa połączy jeden z planowanych korytarzy sieci transeuropejskich: Morze Bałtyckie – Morze Czarne – Morze Egejskie. Jego istotną częścią jest rozwijany z inicjatywy Polski międzynarodowy korytarz drogowy Via Carpatia, który ma szansę stać się pierwszym w historii Europy Środkowo-Wschodniej nowoczesnym i wydajnym łącznikiem między Europą Północną i Południową – powiedział wiceminister Grzegorz Witkowski.
Spotkanie wiceministra Grzegorza Witkowskiego z wiceministrem transportu Czech z Vaclavem Bernardem dotyczyło kontynuacji współpracy w zakresie projektu Odrzańskiej Drogi Wodnej, dalszego rozwoju żeglugi śródlądowej oraz wzrostu znaczenia polskich portów morskich dla obsługi polsko-czeskich obrotów handlowych. Podkreślono przy tym konieczność kontynuacji budowy nowoczesnej infrastruktury międzynarodowych szlaków transportowych na osi północ – południe, w tym zintegrowania Odrzańskiej Drogi Wodnej z transportem kolejowym.
– Nowa architektura połączeń logistycznych w Europie staje się faktem i warto odpowiednio się do tego przygotować i wspólnie stawić czoła nowym wyzwaniom. Jako bliskich sąsiadów łączy nas bardzo wiele, zarówno w transporcie kolejowym, drogowym, jak i wodnym mamy wiele możliwości połączeń, ich dalszego rozwoju i udoskonalania – stwierdził wiceminister Grzegorz Witkowski.

źródło/ fot. www.gov.pl