Polski Portal Morski
Aktualności Ministerstwo Porty

Rola portów morskich i gospodarki morskiej na międzynarodowej konferencji dot. sieci TEN- T

14 lutego 2023 r. w Warszawie, w trakcie międzynarodowej konferencji pn. „Redefinicja łańcuchów logistycznych w świetle nowej polityki transportowej TEN-T” odbyły się spotkania bilateralne członków kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury z delegacjami z Cypru, Czech, Szwecji i Litwy.

Nowy korytarz Transeuropejskiej Sieci Transportowej wiedzie od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego i Morza Egejskiego. Naturalną jego częścią są zatem porty morskie: zarówno w północnej, jak i południowej części Europy Środkowej. Podkreślali to przedstawiciele resortów odpowiedzialnych za gospodarkę morską Polski i Litwy oraz portów morskich w Gdańsku, Baku i Konstancy.

– Największe polskie porty morskie: Gdańsk, Gdynia i Szczecin-Świnoujście dzięki rządowymi inwestycjom zwiększają swoją pojemność. Dzięki temu zaczęły one pełnić kluczową rolę w regionie Morza Bałtyckiego. W ubiegłym roku obsłużyły łącznie ponad 133 mln ton towarów. To rekordowy wynik – powiedział wiceminister infrastruktury RP Grzegorz Witkowski.

G. Witkowski podkreślił, że celem polskiego rządu jest dalsze prowadzenie ambitnych projektów w polskich portach – tak, aby mogły sprostać wyzwaniom wynikającym z umieszczenia korytarza transportowego Morze Bałtyckie-Morze Czarne-Morze Egejskie w sieci bazowej Transeuropejskiej Sieci Transportowej TEN-T.

Na spotkaniu omówiono także współpracę w zakresie gospodarki morskiej.

– Z dumą mogę powiedzieć, że widoczne na mapach światowej żeglugi polskie porty morskie są ważnymi węzłami wielu międzynarodowych sieci logistycznych. Z powodzeniem obsługują m.in. przeładunki produktów płynących do lub ze Szwecji. Dlatego w konsekwencji stale rosnącego popytu wyraźnie widać potrzebę dalszego rozwoju żeglugi morskiej między Polską a Szwecją – dodał wiceminister G. Witkowski. 

Współpraca z państwami spoza UE w zakresie transportu drogowego oraz dalszego rozwoju transgranicznych połączeń lokalnych na polsko-litewskim pograniczu to sprawy podjęte w rozmowie wiceministra infrastruktury Rafała Webera z wiceministrem transportu i komunikacji Litwy Juliusem Skačkauskasem. Przedstawiciele resortów omówili również współpracę w ramach UE oraz przyszłych wspólnych aktywności międzynarodowych.

Spotkanie wiceministra Grzegorza Witkowskiego ze stałym sekretarzem w ministerstwie transportu, komunikacji i pracy Cypru Yiannisem Nicolaidesem poświęcone było współpracy na forum UE oraz rozwojowi sieci bazowej korytarzy transeuropejskich TEN-T.

– Nasze państwa połączy jeden z planowanych korytarzy sieci transeuropejskich: Morze Bałtyckie – Morze Czarne – Morze Egejskie. Jego istotną częścią jest rozwijany z inicjatywy Polski międzynarodowy korytarz drogowy Via Carpatia, który ma szansę stać się pierwszym w historii Europy Środkowo-Wschodniej nowoczesnym i wydajnym łącznikiem między Europą Północną i Południową – powiedział wiceminister Grzegorz Witkowski.

Spotkanie wiceministra Grzegorza Witkowskiego z wiceministrem transportu Czech z Vaclavem Bernardem dotyczyło kontynuacji współpracy w zakresie projektu Odrzańskiej Drogi Wodnej, dalszego rozwoju żeglugi śródlądowej oraz wzrostu znaczenia polskich portów morskich dla obsługi polsko-czeskich obrotów handlowych. Podkreślono przy tym konieczność kontynuacji budowy nowoczesnej infrastruktury międzynarodowych szlaków transportowych na osi północ – południe, w tym zintegrowania Odrzańskiej Drogi Wodnej z transportem kolejowym.

– Nowa architektura połączeń logistycznych w Europie staje się faktem i warto odpowiednio się do tego przygotować i wspólnie stawić czoła nowym wyzwaniom. Jako bliskich sąsiadów łączy nas bardzo wiele, zarówno w transporcie kolejowym, drogowym, jak i wodnym mamy wiele możliwości połączeń, ich dalszego rozwoju i udoskonalania – stwierdził wiceminister Grzegorz Witkowski.

fot.Baltic Hub

źródło/ fot. www.gov.pl

Zobacz podobne

Ponad 18 tysięcy uczestników drugiej edycji projektu „Plaża PGE – Poznaj Moc Bałtyckiego Wiatru”

KM

Szpital Unii Lubelskiej zakupi sprzęt do szybszego wykrywania COVID-19, dzięki ZMPSiŚ, PT i MSR Gryfia.

Autor

Masowiec MS Drawsko

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie