Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Największy drewniany żaglowiec świata przygotowuje się do rejsu

Od ubiegłego roku największy na świecie drewniany żaglowiec Götheborg pływa po Europie i zaprasza gości na pokład. 

Jednostka jest repliką XVIII-wiecznego statku handlowego, który zatonął w Göteborgu w 1745 r. 47 metrów długości, 11 metrów szerokości oraz 788 ton tonażu to parametry, które czynią go największym oceanicznym drewnianym żaglowcem na świecie. Powierzchnia żagli to powierzchnia ok. 2 tysięcy metrów kwadratowych. Załogę tworzy ok. 80 osób.

Replika jest wierna oryginałowi, powstała z dębów rosnących w Niemczech i w Polsce. Nawet gwoździe – tak jak kiedyś – tworzono ręcznie. Wnętrze natomiast jest bardzo nowoczesne. Statek ma radary, radiostację, system GPS a napędza go silnik Volvo o mocy 1100 koni mechanicznych. Götheborg jest też wyposażony w 10 dział gotowych do salutowania.

Po opuszczeniu portu macierzystego w czerwcu 2022 podróżował po Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym, po czym ruszył na południe w kierunku Morza Śródziemnego. Jedno z najbardziej widowiskowych i nagłaśnianych zawinięć miało miejsce w Londynie, gdzie tysiące ludzi entuzjastycznie witało statek płynący w górę Tamizy, kiedy mijał Tower Bridge.

Po odwiedzeniu w sumie 12 europejskich portów i przyjęciu ponad 60 tys. gości, żaglowiec zacumował na zimowy postój w Barcelonie. Już 20 marca wyruszy z powrotem do Szwecji, gdzie odegra istotną rolę w obchodach 400-lecia miasta Göteborg.

źródło Infomare/ fot. VesselFinder

Zobacz podobne

USA/ Pięciu marynarzy zaginionych po katastrofie śmigłowca uznano za zmarłych

BS

Nowy ładunek w Porcie Kołobrzeg

BS

„Wszystko zgodnie z planem.” Marek Gróbarczyk o Programie Ochrony Brzegów Morskich

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie