Polski Portal Morski
Aktualności

Rumunia/ Rząd wyraża zaniepokojenie oznakami, że Ukraina pogłębia kanał Bystre

Rumuński rząd oświadczył w poniedziałek, że jest zaniepokojony oznakami, iż sąsiednia Ukraina pogłębia kanał Bystre, który przecina wspólny, wrażliwy ekologicznie region przybrzeżny. Bukareszt zwrócił się do Kijowa z prośbą o umożliwienie mu sprawdzenia tego miejsca.

Ukraina transportuje swoje zboże Kanałem Bystre, rozwijając alternatywne szlaki dla swojego eksportu, bowiem dostęp do jej portów nad Morzem Czarnym jest ograniczony przez rosyjską inwazję.

Rumunia wyraziła zaniepokojenie, że wszelkie prowadzone tam prace mogą zagrozić dzikiej przyrodzie we wspólnej delcie Dunaju, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, i złamać międzynarodowe traktaty dotyczące ochrony środowiska.

„Ambasador Ukrainy będzie dziś w (rumuńskim) MSZ, gdzie zostanie poproszony o umożliwienie rumuńskim władzom bezpośredniej weryfikacji prac” – powiedział w poniedziałek rumuński premier Nicolae Ciuca. MSZ Rumunii z kolei oświadczyło, że nie wyraża zgody na pogłębianie kanału, i zwróciło się do Ukrainy z prośbą o wyjaśnienie sytuacji i wpuszczenie rumuńskich ekspertów w celu przeprowadzenia pomiarów i pobrania próbek.

W sobotę ambasada Ukrainy w Bukareszcie, cytowana przez rumuński serwis informacyjny G4Media, zakomunikowała, że pogłębianie kanału było częścią rutynowych prac, nie podała jednak więcej szczegółów.

Delta Dunaju, jeden z najbardziej bioróżnorodnych regionów w Europie, gdzie rzeka Dunaj wpływa do Morza Czarnego, rozciąga się głównie w Rumunii, ale jej część znajduje się na terenach ukraińskich.

źródło PAP/ fot.  Foto: Andreea Campeanu/Getty Images | Google Maps

Zobacz podobne

Francuskie służby celne udaremniły rekordowy przemyt węgorza szklistego

KM

BBN: prezydent Andrzej Duda w czwartek z wizytą roboczą m.in. w Centrum Operacji Morskich w Gdyni

AB

Szef MON wyznaczył kadm. Tomasza Szubrychta na kolejną kadencję na stanowisku rektora Akademii MW

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie