Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Spadło zagrożenie cofką na Żuławach Elbląskich i Zalewie Wiślanym

Osłabły porywy północno-zachodniego wiatru, które powodowały tzw. cofkę, czyli wpychanie wód Bałtyku do Zalewu Wiślanego i dalej w głąb lądu.

Jedyne miejsce na Żuławach, w którym poziom wody wciąż się podnosi to jezioro Druzno. Według wodowskazu w Żukowie stan ostrzegawczy jest przekroczony i do stanu alarmowego brakuje 8 centymetrów. Z kolei w Dolnej Kępie na Nogacie i na rzece Wąskiej w Pasłęku woda zaczęła opadać.

Przestał podnosić się poziom wody w Zalewie Wiślanym – wynika z pomiarów wodowskazu w Tolkmicku. Identycznie jest w Elblągu na rzece Elbląg i w Braniewie na Pasłęce. We wszystkich tych miejscach do stanów ostrzegawczych brakuje kilkudziesięciu centymetrów.

Ponadto, w związku ze spływem wód opadowych, na rzece Baudzie woda przekroczyła stan ostrzegawczy. Sytuację monitorują na bieżąco służby kryzysowe miejscowych samorządów oraz Wody Polskie.

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Źródło/ Radio Olsztyn/ Fot. Wody Polskie

Zobacz podobne

Sejm/ Projekt noweli ustawy o obszarach morskich RP

KM

Wesołych Świąt Wielkanocnych

KM

Samarytanka pierwsza jednostka Stoczni Gdyńskiej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie