Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Spadło zagrożenie cofką na Żuławach Elbląskich i Zalewie Wiślanym

Osłabły porywy północno-zachodniego wiatru, które powodowały tzw. cofkę, czyli wpychanie wód Bałtyku do Zalewu Wiślanego i dalej w głąb lądu.

Jedyne miejsce na Żuławach, w którym poziom wody wciąż się podnosi to jezioro Druzno. Według wodowskazu w Żukowie stan ostrzegawczy jest przekroczony i do stanu alarmowego brakuje 8 centymetrów. Z kolei w Dolnej Kępie na Nogacie i na rzece Wąskiej w Pasłęku woda zaczęła opadać.

Przestał podnosić się poziom wody w Zalewie Wiślanym – wynika z pomiarów wodowskazu w Tolkmicku. Identycznie jest w Elblągu na rzece Elbląg i w Braniewie na Pasłęce. We wszystkich tych miejscach do stanów ostrzegawczych brakuje kilkudziesięciu centymetrów.

Ponadto, w związku ze spływem wód opadowych, na rzece Baudzie woda przekroczyła stan ostrzegawczy. Sytuację monitorują na bieżąco służby kryzysowe miejscowych samorządów oraz Wody Polskie.

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Źródło/ Radio Olsztyn/ Fot. Wody Polskie

Zobacz podobne

Do Gdyni przyjechał pociąg prosto z Chin. Operator zapowiada, że takie kursy będą odbywały się regularnie

KM

Baltic Pipe. Premier o terminie uruchomienia i „kuble zimnej wody” dla Unii

JJ

Egzotyczne przyprawy znalezione w 500-letnim wraku

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie