Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Francuskie służby celne udaremniły rekordowy przemyt węgorza szklistego

Francuskie służby celne poinformowały o przejęciu w okolicach Paryża 302 kg żywego narybku węgorza szklistego, zagrożonego wyginięciem. Ryby miały trafić do Azji, gdzie sprzedawane są po zawrotnych cenach na czarnym rynku. Wywóz węgorzy poza Unię Europejską jest zabroniony.

Do aresztu trafiły trzy osoby. Grozi im nawet do 10 lat więzienia.

 Połowy węgorzy szklistych są ściśle regulowane, a ich sprzedaż ograniczona jest do obszaru UE. Na czarnym rynku w Europie kilogram węgorzy szklistych kosztuje 700-900 euro, a w Azji nawet 5000 euro za kilogram.

Skoordynowana operacja francuskich funkcjonariuszy celnych doprowadziła do zajęcia 302,2 kg ryb, czyli ponad 800 tys. sztuk narybku w czterech natlenionych zbiornikach. Agenci francuskiego Urzędu ds. Różnorodności Biologicznej pomogli celnikom w ocenie, zważeniu i wypuszczeniu młodych węgorzy do Sekwany tego samego wieczoru.

Celnicy znaleźli także około czterdziestu walizek, sprzęt do ważenia, przezroczyste woreczki do przewozu żywych zwierząt, lodówki, zamrażarkę z butlami z wodą, siedem 25-kilogramowych worków z solą i butle z tlenem. Wszystkie te przedmioty miały posłużyć do lotniczego transportu węgorzy szklistych.

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zatrzymania zorganizowanej grupy podejrzanej o handel zagrożonymi zwierzętami, zorganizowany wywóz bez zgłoszenia celnego towarów zabronionych, posiadanie i nieuprawniony wywóz gatunków obcych oraz nieuprawnioną ingerencję w ochronę chronionego gatunku zwierząt.

Od początku roku służby celne skonfiskowały we Francji 560 kg żywych węgorzy szklistych i 28 kg mrożonych węgorzy szklistych. W 2022 roku francuskie służby celne przejęły 256 kg węgorzy szklistych.

Przemyt węgorza europejskiego zwanego „Anguilla Anguilla” jest jedną z przyczyn spadku w ciągu trzydziestu lat o 75 proc.  jego populacji. Od 2009 roku węgorz jest chroniony „Konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem”). Jego połowy, częściowo przeznaczone na konsumpcję, a częściowo na zarybianie rzek, są bardzo ściśle regulowane, z systemem licencji i kwot.

W 2010 roku Unia Europejska zakazała wszelkiego eksportu węgorzy szklistych poza swoje granice. Globalny spadek populacji węgorza i środki wprowadzone w celu ich ratowania zachęciły do kłusownictwa i stworzyły ogromny czarny rynek. Szacunkowa roczna wartość nielegalnego handlu węgorzami szklistymi z Europy do Azji szacowana jest na trzy miliardy euro.

Fot.: Pixabay

Zobacz podobne

Remontowa Shipbuilding wybuduje „Strażaka XXVIII” dla portów Szczecin i Świnoujście

AB

USA/ Pentagon: mamy dane sugerujące, że Rosja rozpoczęła desant morski pod Mariupolem 

BS

Państwa basenu Morza Bałtyckiego zacieśnią współpracę. Na ten cel czekają miliony euro

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie