Polski Portal Morski
Aktualności

Polska głównym partnerem handlowym Ukrainy

Polska stała się dla Ukrainy głównym partnerem handlowym w 2022 r.; największym odbiorcą eksportu i drugim dostawcą pod względem obrotów – zwrócili uwagę analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Np. eksport oleju napędowego z Polski do Ukrainy wzrósł o 74 proc.

Analitycy PIE zwrócili uwagę, że w 2022 r. wartość ukraińskiego eksportu obniżyła się względem 2021 r. o 35 proc., a importu o 19 proc. „Poza zniszczeniami wojennymi podstawową przyczyną była blokada głównego szlaku handlowego, który wiódł przez Morze Czarne i przed 2022 r. obsługiwał ok. 2/3 ukraińskiego eksportu” – zauważyli.

Szlaki handlowe, jak dodali, przekierowano na trasy lądowe – przede wszystkim na polską infrastrukturę kolejową i porty morskie. „W efekcie, w 2022 r. Polska stała się dla Ukrainy głównym partnerem handlowym (największym odbiorcą eksportu i 2. dostawcą po Chinach) pod względem obrotów” – zaznaczyli w czwartkowym wydaniu „Tygodnika Gospodarczego PIE”.

Ukraina była z kolei 9. odbiorcą polskiego eksportu; z grona partnerów handlowych Ukrainy w 2022 r. zniknęły natomiast Rosja i Białoruś. „Dopiero utworzenie w sierpniu 2022 r. tzw. korytarza zbożowego pozwoliło częściowo przywrócić rolę transportu morskiego, choć większość eksportu odbywa się nadal tranzytem przez państwa graniczące z Ukrainą” – zaznaczyli eksperci PIE.

Według danych przedstawionych przez PIE polskie obroty w handlu międzynarodowym z Ukrainą wzrosły o 56 proc., do 74,7 mld zł, z czego 45,6 mld zł stanowił eksport (wzrost o 59 proc. rdr), a 29,1 mld – import (wzrost o 52 proc. rdr).

„Największy wzrost, o 7,4 mld zł, zanotowano w eksporcie oleju napędowego i innych olejów ropy naftowej (74-krotny)” – wskazali. Bardzo duży wzrost odnotowano również w eksporcie broni i amunicji – rokrocznie ponad 45-krotnie, do 3,9 mld zł. Eksperci zwrócili uwagę, że nie wszystkie dostawy sprzętu wojskowego są jednak widoczne w danych handlowych. Po nich największą wartość miał eksport maszyn i urządzeń mechanicznych (5,4 mld zł). Chodzi, jak dodali, o takie produkty jak m.in.: prądownice, przetwornice, akumulatory i transformatory elektryczne, sprzęt AGD, aparatura grzewcza, telefony. „Dla funkcjonowania państwa w warunkach wojennych bardzo duże znaczenie miały przede wszystkim dostarczane z Polski generatory prądu” – podkreślili.

W imporcie z Ukrainy do Polski najważniejsze okazały się z kolei produkty roślinne z prawie 6-krotnym wzrostem, do 5,97 mld zł. Wśród nich najważniejsze były zboża (2,8 mld zł), z czego większość stanowiła kukurydza z prawie 20-krotnym wzrostem, oraz nasiona rzepaku i rzepiku. Import oleju słonecznikowego wzrósł 5-krotnie. Wzrost był zauważalny też w imporcie energii elektrycznej (5-krotny, do 1 mld zł).

„Ważnym obszarem polskiego importu były rudy metali, metale oraz wyroby metalowe, jednak import rud metali spadł o 17 proc., żeliwa i stali o 16 proc.” – zaznaczyli analitycy. Wynika to w znacznej mierze z faktu, że spora część ukraińskiego przemysłu stalowego znalazła się pod okupacją rosyjską. Wzrost importu z Ukrainy o ok. 40 proc., do 2 mld zł, dotyczył natomiast drewna i wyrobów drewnianych – dodali.

Źródło: PAP Fot.: iStock

Zobacz podobne

Pozyskiwanie energii z wiatru i falowania w jednej turbinie?

BS

Zakończyła się operacja przeciwminowa przeprowadzona u wybrzeży Estonii

AB

Pływający autobus z Trójmiasta do Skandynawii

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie