Polski Portal Morski
Aktualności

Dalsza współpraca Polski i Danii w zakresie farm wiatrowych na morzu

Dalszą współpracą Polski i Danii mogłyby być rozwiązania w zakresie farm wiatrowych na morzu, odnawialne źródła energii, dzielenie się najlepszymi praktykami i bardzo bliska współpraca z pozostałymi krajami basenu Morza Bałtyckiego – powiedziała w czwartek premier Danii Mette Frederiksen.

W czwartek premier Mateusz Morawiecki składa wizytę w Kopenhadze, gdzie spotkał się z szefową duńskiego rządu Mette Frederiksen. Wśród tematów rozmów była m.in. współpraca na rzecz bezpieczeństwa w kontekście agresji Rosji.

Po spotkaniu premierzy zostali zapytani na wspólnej konferencji prasowej o to, jak oceniają projekt Baltic Pipe w świetle obecnej sytuacji w Europie i czy są jakieś plany, jeśli chodzi o przyszłą współpracę w branży energetycznej.

„Musimy być niezależni energetycznie, a ta nasza współpraca jest świetnym przykładem tego, jak to można realizować w sposób namacalny” – podkreśliła szefowa duńskiego rządu.

„Jakie będą kolejne kroki, jeśli chodzi o energetykę i bezpieczeństwo energetyczne? To będą odnawialne źródła energii i jeszcze bliższa współpraca, jeśli chodzi o morskie farmy wiatrowe, odnawialne źródła energii, dzielenie się najlepszymi praktykami i bardzo bliska współpraca także z pozostałymi krajami basenu Morza Bałtyckiego” – powiedziała Frederiksen.

„Naszą dalszą współpracą mogłyby być właśnie te rozwiązania w zakresie farm wiatrowych na morzu” – dodała.

Premier Morawiecki zwracał uwagę na olbrzymią rolę premier Danii i tego kraju w „tym bardzo trudnym projekcie, który był zrealizowany w terminie i zgodnie z budżetem”. „Taka współpraca jest naprawdę wyjątkowa” – zaznaczył szef polskiego rządu.

Źródło: PAP Fot.: Orsted

Zobacz podobne

Urtica wypływa na Tall Ships Races

JK

61. rocznica śmierci gen. Józefa Hallera

AB

Globalny przemysł paliwowy i gazowy osiągnął rekordowe zyski w 2022 r.

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie