Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Żegluga

Organizacje żeglugi morskiej proszą ONZ o ewakuację 331 żeglarzy

Firmy żeglugowe i organizacje morskie wysłały list do ONZ z apelem o pomoc w ewakuacji z ukraińskich portów 331 żeglarzy, którzy z powodu wybuchu rosyjskiej inwazji od roku nie mogą przeprawić się przez morze – poinformował dziennik „Guardian”.

Przed rozpoczęciem inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego ubiegłego roku około 2 tys. żeglarzy przebywało na 112 statkach zacumowanych w portach Morza Czarnego i Morza Azowskiego. Po wybuchu wojny większość załóg została ewakuowana, ale na 65 statkach do tej pory pozostało 331 żeglarzy w dziewięciu ukraińskich portach, w tym w Mariupolu i w Odessie – opisał w środę „Guardian”.

List do sekretarza generalnego Antonio Guterresa z prośbą o nadanie priorytetu bezpiecznej ewakuacji pozostałych marynarzy podpisało ponad 30 organizacji, w tym Międzynarodowa Izba Żeglugi (ICS), która reprezentuje ponad 80 proc. światowej floty handlowej. Organizacje zapewniły, że są zaangażowane w inicjatywę zbożową, umowę wynegocjowaną przez ONZ i Turcję w lipcu ubiegłego roku, mającą na celu bezpieczny transport zboża i żywności przez Morze Czarne. Umożliwiła ona jak dotąd co najmniej 941 rejsy z trzech ukraińskich portów – Odessy, Czarnomorska i Jużnego. Dodały jednak, że „nie może się to odbywać kosztem życia niewinnych marynarzy”.

„Bez naszych żeglarzy wywóz mających kluczowe znaczenie zbóż z Ukrainy nie byłby możliwy. Mimo że ewakuacja żeglarzy i ich statków może być wyzwaniem, musi to pozostać priorytetem. W innym przypadku ryzykowalibyśmy życiem naszych żeglarzy, a jest to nie do zaakceptowania” – napisali sygnatariusze listu.

„Nasi żeglarze są sercem naszej branży i nie mogą zostać zapomniani. Od 12 miesięcy tkwią w kryzysie poza swoją kontrolą” – dodano.

Jak podkreślono, działania na rzecz ewakuacji marynarzy muszą zostać podjęte bezzwłocznie.

„Sytuacja jest poważna. Zagrożenia dla bezpieczeństwa są jasne. (Marynarze) musieli przetrwać w strasznych warunkach w ciągu ostatniego roku, żyjąc na statkach, które stanowią cele (działań wojennych)” – opisała Natalie Shaw z ICS.

Inicjatywa zbożowa zezwala na eksport produktów tylko z trzech z 18 ukraińskich portów. Statki, które nie są dostosowane do przewożenia zbóż, nie mogą opuścić portów, a wokół wielu ze statków w ukraińskich potach rozlokowano miny, co uniemożliwia wypłynięcie.

Organizacja charytatywna Stella Maris, która jest jednym z sygnatariuszy listu do ONZ, stara się zapewnić zdalnie pomoc psychologiczną uwięzionym w ukraińskich portach marynarzom i ich rodzinom.

Źródło/PAP/fot/PAP/pixabay.pl

Zobacz podobne

PGE i PAN stworzyli pierwszy w Polsce zaawansowany model przepływu wiatru przez morskie farmy wiatrowe

BS

Nowy-stary prezes w Polskiej Żegludze Bałtyckiej!

PL

„Warszawskie dzieci pójdziemy w bój…”

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie