Polski Portal Morski
Aktualności

PKN Orlen będzie intensyfikował wydobycie ropy i gazu

PKN Orlen zintensyfikuje wydobycie ropy naftowej i gazu w Polsce – powiedział PAP dyrektor wykonawczy ds. inwestycji kapitałowych PKN Orlen Robert Śleszyński. W tym roku spółka zainwestuje w ten segment w Polsce i Norwegii 6,4 mld zł – podano w piątek.

W najbliższy wtorek PKN Orlen przedstawi nową strategię koncernu zapowiedzieli w piątek przedstawiciele spółki .

Dyrektor wykonawczy ds. inwestycji kapitałowych PKN Orlen Robert Śleszyński w rozmowie z PAP potwierdził, że koncern będzie intensyfikował wydobycie ropy naftowej i gazu w Polsce. PKN Orlen w 2022 r. przejął Grupę Lotos i PGNiG. Obie spółki mają własne segmenty poszukiwań i wydobycia węglowodorów także w Polsce.

„Będziemy intensyfikować wydobycie w Polsce na tyle, na ile pozwalają nam warunki geologiczne. Wydobycie w Polsce nie jest tanie. Wydobycie w Norwegii jest tańsze. To wynika przede wszystkim z górotworów. Wydobycie tutaj (w Polsce – PAP) jest trudniejsze i droższe” – zaznaczy Śleszyński. Zauważył, że w Polsce nie ma też znaczących złóż węglowodorów.

PKN Orlen podał w piątek, że w efekcie przejęcia Grupy PGNiG istotnie wzrosły zasoby ropy i gazu oraz poziom wydobycia, głównie w Polsce i Norwegii. „Na koniec roku łączne zasoby ropy i gazu wynosiły 1,3 mld boe”. Spółka poinformował też, że w 2023 r. przeznaczy na inwestycje ogółem 36,2 mld zł z czego 6,4 mld zł na wydobycie węglowodorów w Polsce i Norwegii.

W najbliższy wtorek PKN Orlen zapowiedział też przedstawienie zaktualizowanej strategii w związku z fuzją z Grupą Lotos i PGNiG, która miała miejsce w 2022 r. Poprzednia strategia, ogłoszona w 2020 r. zakładała inwestycje o wartości 140 mld zł do 2030 r.

W całym 2022 r. Grupa Orlen osiągnęła przychody na poziomie 278,5 mld zł, EBITDA LIFO na poziomie 38,7 mld zł i zysk netto w wysokości 21,5 mld zł. Wyniki oczyszczono o jednorazowy zysk na okazyjnym nabyciu Grupy LOTOS i PGNiG. 

Źródło: PAP Fot.: PGNiG

Zobacz podobne

Na koniec przyszłego roku cała droga Via Baltica będzie przejezdna

KM

W Gdyni rozpoczęto budowę najnowocześniejszego okrętu przeciwminowego

BS

Kończy się pogłębianie toru wodnego Świnoujście – Szczecin

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie