Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Gaz-System ma pozwolenie na budowę gazociągu Racibórz-Oświęcim

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System poinformował w piątek, że ma już komplet decyzji, pozwalających rozpocząć budowę gazociągu Racibórz-Oświęcim. Gazociąg umożliwi m.in. przyłączenie do sieci planowanego przez PGE 882 MW bloku gazowego w Rybniku.

Jak sprecyzował Gaz-System, ostatnie pozwolenie na budowę dla 8-km odcinka wydał Wojewoda Małopolski.

Gazociąg Racibórz – Oświęcim ma liczyć 116 km. Gazociąg zostanie połączony z budowanym obecnie gazociągiem Oświęcim–Tworzeń oraz planowanym gazociągiem Kędzierzyn-Koźle–Racibórz. Inwestycja, której zakończenie jest planowane na 2026 r., umożliwi m.in. przyłączenie do sieci przesyłowej bloku gazowo–parowego w Rybniku – podkreślił Gaz-System. Zgodnie z planami PGE, 882 MW blok energetyczny w Rybniku ma być gotowy pod koniec 2026 r.

Na potrzeby etapu uzyskiwania pozwoleń na budowę, projekt gazociągu Racibórz–Oświęcim został podzielony na cztery odcinki – trzy na terenie województwa śląskiego i jeden na terenie woj. małopolskiego.

Jaz zaznaczył operator, nowy gazociąg zwiększy przepustowość sieci przesyłowej na terenie województw śląskiego i małopolskiego, a razem z funkcjonującymi już połączeniami Korytarza Północ-Południe utworzy pierścieniowy układ przesyłu gazu, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne regionu.

Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa Operator Systemu Przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem terminala LNG w Świnoujściu.

źródło PAP/ fot. Gaz- System

Zobacz podobne

Rekordowe przeładunki paliw z tankowców w bazie PERN w Dębogórzu

BS

Rosja/ Kreml: liczymy, że nikt już nie przeszkodzi w uruchomieniu Nord Stream 2

KM

Wody Polskie: ruszyła rozbiórka zbiornika na rzece w Wilkowicach

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie