Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Gaz-System ma pozwolenie na budowę gazociągu Racibórz-Oświęcim

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System poinformował w piątek, że ma już komplet decyzji, pozwalających rozpocząć budowę gazociągu Racibórz-Oświęcim. Gazociąg umożliwi m.in. przyłączenie do sieci planowanego przez PGE 882 MW bloku gazowego w Rybniku.

Jak sprecyzował Gaz-System, ostatnie pozwolenie na budowę dla 8-km odcinka wydał Wojewoda Małopolski.

Gazociąg Racibórz – Oświęcim ma liczyć 116 km. Gazociąg zostanie połączony z budowanym obecnie gazociągiem Oświęcim–Tworzeń oraz planowanym gazociągiem Kędzierzyn-Koźle–Racibórz. Inwestycja, której zakończenie jest planowane na 2026 r., umożliwi m.in. przyłączenie do sieci przesyłowej bloku gazowo–parowego w Rybniku – podkreślił Gaz-System. Zgodnie z planami PGE, 882 MW blok energetyczny w Rybniku ma być gotowy pod koniec 2026 r.

Na potrzeby etapu uzyskiwania pozwoleń na budowę, projekt gazociągu Racibórz–Oświęcim został podzielony na cztery odcinki – trzy na terenie województwa śląskiego i jeden na terenie woj. małopolskiego.

Jaz zaznaczył operator, nowy gazociąg zwiększy przepustowość sieci przesyłowej na terenie województw śląskiego i małopolskiego, a razem z funkcjonującymi już połączeniami Korytarza Północ-Południe utworzy pierścieniowy układ przesyłu gazu, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne regionu.

Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa Operator Systemu Przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem terminala LNG w Świnoujściu.

źródło PAP/ fot. Gaz- System

Zobacz podobne

Zielone światło dla reorganizacji LOTOSU

BS

Gróbarczyk: przekop Mierzei to tylko pierwszy etap, chcemy ożywić gospodarczo Zalew Wiślany

JJ

Załoga jachtu oligarchy, która utknęła na morzu łowi ryby

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie