Polski Portal Morski
Aktualności

Policja prowadzi czynności w sprawie obywateli Niemiec, którzy dryfowali na jeziorze Resko

Służby Mundurowe w Gryficach w woj. zachodniopomorskim prowadzą śledztwo w sprawie trzech obywateli Niemiec, którzy w piątek dryfowali na tratwie na jeziorze Resko Przymorskie. Mężczyźni prawdopodobnie poszukiwali zatopionego w 1945 roku niemieckiego samolotu, na którego pokładzie znajdowały się głównie dzieci.

Mężczyźni w piątek wezwali na pomoc służby po tym, jak awarii uległ silnik łodzi, którą pływali po jeziorze Resko Przymorskie. Według nieoficjalnych informacji mężczyźni, członkowie stowarzyszenia historycznego, przy pomocy specjalistycznego sprzętu próbowali ustalić położenie zatopionego w 1945 r. samolotu Dornier Do-24, którym transportowano w głąb Niemiec blisko 80 dzieci.

Jak przekazał PAP oficer prasowy KPP Gryfice podkom. Zbigniew Frąckiewicz, funkcjonariusze na miejscu przeprowadzili czynności „w niezbędnym zakresie”, a obecnie pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Gryficach prowadzą czynności pod kątem wyjaśnienia przyczyny awarii, ale też obecności trzech mężczyzn na tym zbiorniku wodnym oraz posiadania przez nich odpowiednich pozwoleń i dokumentów na prowadzenie poszukiwań.

W marcu 1945 roku w Rogowie, ówczesnym niemieckim Kamp, dywizjon ratownictwa morskiego w obliczu zbliżającego się frontu Armii Czerwonej prowadził akcję ratunkową ewakuując stamtąd niemieckich cywilów. Przy jeziorze Resko Przymorskie zorganizowano lotnisko dla wodnopłatowców. 5 marca wodnopłatowiec Do-24 natychmiast po starcie spadł i zatonął w jeziorze. W samolocie było prawie 80 dzieci. Przypuszcza się, że maszynę mogli strącić żołnierze sowieccy.

Źródło: PAP Fot.: WZP

Zobacz podobne

ORP Czajka na OPEN SPRIT 2021

BS

„Tczew” w Szczecinie

BS

Rosja i Chiny przeprowadziły pierwsze wspólne ćwiczenia wojskowe od początku inwazji na Ukrainę

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie