Polski Portal Morski
Aktualności

Nowa przystań z widokiem na torpedownię

Jeszcze w ciągu najbliższych trzech lat w Gdyni powstanie nowa przystań żeglarska – wyjątkowa, bo z widokiem na słynną torpedownię w Babich Dołach! Akademia Marynarki Wojennej pozyskała już środki i rusza z procedurami, aby wybudować nowe Akademickie Centrum Szkolenia Morskiego. Poza studentami, którzy zdobędą tam pierwsze morskie szlify szkolić będą się też nurkowie, a latem, poza rokiem akademickim z nowej przystani skorzystają dzieci i młodzież.

To świetne wieści dla fanów żeglarstwa – na gdyńskich Babich Dołach powstanie nowoczesne Akademickie Centrum Szkolenia Morskiego, gdzie Akademia Marynarki Wojennej zacumuje swoje jachty i żaglówki, a z obiektu poza studentami skorzystają też młodzi żeglarze. To wszystko w wyjątkowej lokalizacji, bo przy dobrze skomunikowanym zjeździe do plaży i tuż naprzeciwko słynnych ruin torpedowni.

Nowe pomosty dla 20 jachtów i zaplecze

Uczelnia z Oksywia potwierdza, że ruszyły już formalności, które na razie zmierzają do zaprojektowania nowej przystani żeglarskiej. Środki na ten cel zostały już zabezpieczone – będą w całości pochodzić z budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

– Mamy już koncepcję części nawodnej z ogólnym projektem. Nie będzie to stały pomost, ale pływająca konstrukcja, która będzie ściągana z wody na okres jesienno-zimowy. W tej chwili przygotowujemy się do ogłoszenia konkursu na koncepcję części lądowej, czyli budynku techniczno-socjalnego. To budynek, w którym będą pomieszczenia magazynowe na jachty, żagle czy sprzęt nurkowy. Będzie też część socjalna z salą wykładową do prowadzenia zajęć teoretycznych, z toaletami dla załóg i częścią do odpoczynku w przypadku dłuższych pobytów załóg – zapowiada Marek Drygas, kanclerz Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Na miejscu, tuż po zjeździe w kierunku plaży i wspomnianej torpedowni zobaczymy zatem dwa równolegle położone pomosty, przy których w sezonie będzie mogło cumować do 20 małych i średnich jachtów. Mowa o jednostkach, które do tej pory korzystają z innej infrastruktury – baza dla akademickich jachtów to w tej chwili przede wszystkim ośrodek szkolenia żeglarskiego Marynarki Wojennej przy marinie w centrum Gdyni.

To jednak nie wszystko, bo nowa przystań ma też przeszkolić w naturalnym akwenie… nurków. Teraz mają oni do dyspozycji specjalny basen z ruchomym dnem (od 2019 roku), ale uczelnia planuje rozwinąć możliwości i szkolić podchorążych i kursantów także w zatoce, właśnie na terenie nowej przystani.

Przystań nie tylko dla uczelni

Pomysłów na to, jak ma w przyszłości działać nowa żeglarska infrastruktura w Babich Dołach jest zresztą więcej. Zainteresowanie studiami w mundurze od kilku lat rośnie i razem z nim rośnie potrzeba szkoleń żeglarskich, ale skorzystają też dzieci i młodzież. Obiekt będzie dostępny dla uczestników letnich obozów.

– Kiedy podchorążowie w lipcu i sierpniu przeniosą się na praktyki morskie na okręty, zamierzamy też zachęcić do korzystania z tej przystani i szkoleń żeglarskich młodzież z całego kraju po to, żeby przekonać ich do żeglowania, a przez to także do służby w Marynarce Wojennej i studiów na naszej uczelni – wyjaśnia Marek Drygas.

Jak dodaje kanclerz AMW, w przyszłości podobną rolę może też pełnić nowy akademik uczelni, który obecnie jest w fazie budowy (wieżowiec przy ul. Śmidowicza 69 na Oksywiu) – plan jest taki, aby latem był wygodną bazą noclegową dla młodzieży korzystającej z obozów żeglarskich.

Przedstawiciele uczelni mają już za sobą także wstępne rozmowy z Polskim Związkiem Żeglarskim, który jest zainteresowany współpracą w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży w Babich Dołach.

Kiedy powstanie przystań żeglarska AMW w Babich Dołach? Do 2024 roku uczelnia planuje sporządzić komplet niezbędnej dokumentacji i kosztorysów oraz wyłonić wykonawcę prac. Budowa ma się zakończyć w 2026 roku, czyli najpóźniej za trzy lata.

Źródło: https://www.gdynia.pl Fot.: Shutterstock

Zobacz podobne

Szef MSZ Chin ostrzegł przed „mieszaniem się zewnętrznych sił” w spór o Morze Południowochińskie

JJ

FWR/ Przekop Mierzei Wiślanej już ożywia gospodarczo najbliższe mu tereny

KM

Pierwsza umowa na zaprojektowanie przebudowy Nabrzeża Pomocniczego w Gdyni z wykorzystaniem metodyki BIM

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie