Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

GAZ-SYSTEM w 2022 roku pobił rekord wykorzystania środków unijnych na strategiczne inwestycje

W minionym roku Spółka otrzymała z Unii Europejskiej ponad 1,3 miliarda złotych środków z funduszy unijnych. Dzięki tak wysokiemu wsparciu finansowemu możliwa była realizacja szeregu strategicznych projektów w zakresie dywersyfikacji dostaw gazu dla Polski w postaci Baltic Pipe, interkonektorów z Litwą i Słowacją, rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu, a także zapewnienia bezpiecznych dostaw do klientów dzięki magistrali gazowej Korytarz Północ – Południe.

– GAZ-SYSTEM jest  jednym z największych beneficjentów środków unijnych w Polsce w zakresie inwestycji infrastrukturalnych. W przypadku tak dużej skali rozbudowy systemu przesyłowego wsparcie unijne jest bardzo potrzebne, gdyż umożliwia sprawną  i terminową realizację inwestycji. Otrzymane dofinansowanie dla kluczowych projektów potwierdza ich ogromne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego nie tylko Polski, ale także krajów bałtyckich  i Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Andrzej Kensbok, wiceprezes GAZ-SYSTEM.

Rok 2022 potwierdził, jak bardzo słuszny był obrany kierunek strategiczny związany z zapewnieniem bezpieczeństwa dostaw. Zapewnienie zdywersyfikowanych kierunków dostaw gazu pozostaje najważniejszym priorytetem GAZ-SYSTEM.

Między innymi w związku z realizacją tych planów GAZ-SYSTEM od wielu lat aktywnie pozyskuje środki finansowe z UE na dofinansowanie prowadzonych inwestycji. W ramach perspektywy finansowej 2014-2020, kończącej się w roku 2023, prawie wszystkie inwestycje GAZ-SYSTEM otrzymały dofinansowanie z UE. Spółka korzysta z dwóch programów:

  1. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (POIŚ), z którego pozyskiwane są środki na inwestycje mające przede wszystkim wymiar krajowy.
  2. Program Connecting Europe Facility (CEF), z którego dofinansowane są inwestycje o  wymiarze międzynarodowym.

Łącznie przydzielone dofinansowanie dla projektów GAZ-SYSTEM w bieżącej perspektywie finansowej UE osiągnęło równowartość około 5,7 miliarda złotych. 

Źródło / Gaz-System/ Fot. Gaz-System/Twitter

Zobacz podobne

Meksyk/ Rząd zgodził się przyjąć wszystkie statki wycieczkowe

BS

Uniwersytet Morski w Gdynii. Historia opowiedziana zdjęciami

AB

Odbiór pierwszych koreańskich czołgów K2 oraz haubic K9 dla Sił Zbrojnych RP

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie