Polski Portal Morski
Aktualności

PKN Orlen i Saudi Aramco analizują wspólne projekty petrochemiczne poza granicami kraju

PKN Orlen i Saudi Aramco przyśpieszą prace w ramach działalności badawczo – rozwojowej i rozpoczęły analizę wspólnych projektów petrochemicznych poza granicami kraju – poinformował PAP dyrektor wykonawczy PKN Orlen ds. inwestycji kapitałowych Robert Śleszyński. Dodał, że plany firm dotyczą też Polski.

PAP zapytała o to, jak rozwija się współpraca z partnerem przy fuzji z Grupą Lotos arabskim koncernem Saudi Aramco, który pod koniec ubiegłym roku przejął 30 proc. udziałów Rafinerii Gdańskiej.

„Przyśpieszymy prace w ramach działalności badawczo – rozwojowej; zaczęliśmy analizować wspólne projekty petrochemiczne poza granicami kraju. Za wcześnie jeszcze mówić o lokalizacji” – powiedział PAP Śleszyński. Przyznał, że współpraca dotyczy także paliw syntetycznych.

„Sabic (firma należąca do Saudi Aramco – PAP)), czy Aramco mają swoje aktywa R&D(Research and Development – PAP)w Holandii, my mamy swoje R&D w Polsce. Bardzo możliwa jest alokacja technologii, ale też zasobów ludzkich. Gdzie będą zakłady produkcyjne, to zupełnie inna historia. Na pewno w Polsce też coś będzie” – podkreślił.

Orlen zapowiadał budowę nowej petrochemii w Gdańsku. „Nie zmieniamy naszego kierunku” – stwierdził Śleszyński.

W ramach transakcji między PKN Orlen, a Saudi Aramco, zapowiedzianej już w styczniu 2022 r., PKN Orlen utrzymał 70 proc. udziału w rafinerii w Gdańsku o łącznych mocach przerobowych na poziomie 210 tys. baryłek dziennie, Aramco objęło 30 proc. udziałów w rafinerii, 100 proc. biznesu hurtowego i 50 proc. udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE, operującego na 7 lotniskach w Polsce.PKN Orlen i Aramco realizują również umowę, w ramach, której Aramco dostarcza surowiec pokrywający ok. 45 proc. zapotrzebowania Grupy Orlen na ropę naftową. Ponadto PKN Orlen, Aramco oraz Sabic podpisały porozumienie o współpracy dotyczące przygotowania studium wykonalności i analiz technicznych dla potencjalnego wspólnego projektu petrochemicznego w Gdańsku. 

źródło PAP/ fot.PRZEMEK SWIDERSKI/REPORTER / East News

Zobacz podobne

We wraku statku na dnie Bałtyku znaleziono przyprawy sprzed 500 lat

KM

Rozpoczęto cięcie blach do budowy doku pływającego Stoczni „Gryfia”

BS

Francja/ AFP: z powodu strajków trzy z czterech terminali LNG we Francji wyłączone na siedem dni

JK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie