Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Wybuchy Nord Stream wpłynęły na środowisko Bałtyku

Eksplozje, które we wrześniu ubr. rozerwały rurociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2, biegnące z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego, doprowadziły do ogromnych szkód w środowisku naturalnym tego akwenu, zagrażając lokalnym gatunkom – wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez naukowców z Polski, Danii i Niemiec.

Badania opublikowano na internetowej platformie Research Square.

Według ekspertów cztery eksplozje poruszyły 250 tys. ton zanieczyszczonego dna morskiego, obszaru dwukrotnie większego od Bornholmu. Uwolniły w ten sposób osady zawierające toksyczne substancje, które potencjalnie mogą wytrzebić kilka populacji morskich, w tym dorsza bałtyckiego i morświnów. Ryby i inne zwierzęta, które były narażone na działanie substancji takich jak ołów i silnie toksyczne tributylocyny, będą chorować, część wymrze, a inne będą mieć trudności z rozmnażaniem – uważają eksperci.

Szacuje się, że wszystkie morświny w promieniu 4 km od eksplozji prawdopodobnie zginęły z powodu fali uderzeniowej, a wszystkie morświny w promieniu 50 km mogły zostać ogłuszone przez wybuch.

Wybuchy mogły poczynić szczególne szkody w populacji dorsza, nazywanego niegdyś królem Bałtyku, który jest gatunkiem powoli znikającym z tego akwenu.

 Pod koniec września 2022 roku wykryto cztery wycieki w gazociągach Nord Stream 1 oraz Nord Stream 2. Trwa śledztwo prowadzone przez szwedzką prokuraturę, która we wstępnym wniosku potwierdziła, że doszło do eksplozji będącej sabotażem.

W pierwszych dniach po wybuchu poziom metanu w Bałtyku w okolicach wycieków był nawet tysiąc razy wyższy niż zwykle.

źródło mat. prasowy / fot.Shutterstock

Zobacz podobne

Historia Elbląga od strony wody – rejsy i wystawa czasowa

BS

35 lat temu w Szczecinie zwodowano masowiec „Bataliony Chłopskie”. 

BS

Gdańsk/ Statek Rix Gulf pływający pod portugalską banderą uderzył w jednostkę Urzędu Morskiego Zodiak II

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie