Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

Żeby Głębokie nadal było głębokie. Dolewają wody do jeziora

W jeziorze Głębokie w Szczecinie wody nie zabraknie, dba o to Zakład Wodociągów i Kanalizacji. By poziom wody był na odpowiednim poziomie dolewana jest woda z rzeki Gunicy. Tak jest od 25 lat, ostatni rok jednak pokazał jak ważna jest ta instalacja. W tym ma być podobnie.

Zimą dzięki ingerencji ZWIKu poziom wzrósł o 35 cm.

Poziom wody w jeziorze Głębokie obniżył się między innymi po ubiegłorocznych suszach, ten proces trwa już od lat. Poziom wody sam się jednak nie wyrówna i trzeba pomóc naturze. Tym zajmuje się właśnie ZWIK. Szczególnie koniecznie stało się to w ubiegłym roku.

Gunica to rzeka wypływająca z jeziora Świdwie, która bieg swój kończy w Jasienicy koło Polic. Z kolei instalacja, która zasila Głębokie zaczyna się w okolicach Tanowa. Z rzeki do jeziora woda płynie rurociągiem. Warunek jest jeden – poziom wody w rzece musi być odpowiedni. Ostatnim razem przy sprzyjających warunkach udało się przetłoczyć 230 tysięcy ton wody.

Dzięki temu, a także dobrym warunkom atmosferycznym w okresie jesień/zima poziom lustra wody w jeziorze Głębokie podniósł się nawet o 35 centymetrów. Instalację służącą tłoczeniu wody z Gunicy uruchomiono w roku 1997. „Nawadnianie” popularnego miejsca odpoczynku i rekreacji mieszkańców Szczecina trwa więc od 25 lat.

Źródło/ Radio Szczecin/ Fot. ZWiK

Zobacz podobne

A. Moskwa: przeprowadzimy badania nad możliwością neutralizacji „złotej algi”

BS

Prezes Żeglugi Augustowskiej: statki przewiozły w tym sezonie 60 tys. osób

Autor

Straż Graniczna planuje budowę zabezpieczeń na rzecznych odcinkach granicy wschodniej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie