Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

USA w 2023 r. mogą uruchomić bazę wojskową nad Morzem Czarnym

Armia Stanów Zjednoczonych może w 2023 r. uruchomić swoją bazę wojskową nad Morzem Czarnym. Służyłaby ona do wzmocnienia wschodniej flanki NATO – informują w czwartek rumuńskie media.

Według portalu Radio Europa Libera oraz tygodnika “Newsweek Romania” podstawę prawną do uruchomienia na terenie Rumunii amerykańskiej bazy czarnomorskiej może stanowić tzw. Black Sea Security Act.

Przypominają one, że dokument ten w grudniu 2022 r. został uchwalony przez Komisję Spraw Zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych. Wskazują, że w tym akcie zapisano, że USA uznaje basen Morza Czarnego za obszar rosyjskiej agresji.

W procedowanym dokumencie zapisano też, że kraje Morza Czarnego są “niezbędne w przeciwdziałaniu agresji rządu rosyjskiego i przyczyniają się do zbiorowego bezpieczeństwa NATO”.

Jak odnotowują bukareszteńskie media, Black Sea Security Act podkreśla potrzebę “stabilnej, rotacyjnej obecności morskiej NATO na Morzu Czarnym”.

Zauważają, że konwencja z Montreaux z 1936 r. może być barierą w uruchomieniu amerykańskiej bazy wojskowej nad Morzem Czarnym, ale cytują zarazem jeden z amerykańskich raportów, który opisuje, “w jaki sposób obejść” te przepisy. Żołnierze USA, jak sugeruje dokument, działaliby w ramach małej czarnomorskiej floty pod banderą Rumunii lub w ramach wojsk NATO.

Według bukareszteńskich mediów prawdopodobnym miejscem pojawienia się wojsk amerykańskich, jeszcze w tym roku, w rejonie Morza Czarnego może być delta Dunaju, gdzie marynarze z USA otrzymaliby wsparcie obrony powietrznej.

Przebywające na terytorium Rumunii wojska USA stacjonują obecnie w trzech bazach wojskowych: Mihail Kogalniceanu, Deveselu oraz Campia Turzii.

źródło PAP/ fot.Justin Stumberg/US Navy/Flickr

Zobacz podobne

Wypadek promu Wawel w porcie w Gdańsku

BS

W Zatoce Fińskiej odkryto wrak niderlandzkiego żaglowca z XVII wieku

BS

Ćwiczenia Defender Europe 2022. Wojska NATO w Porcie Gdańsk

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie