Polski Portal Morski
Aktualności

 Brak chętnych na gaz z kosztownego nowego terminala LNG w Finlandii

Z wydzierżawionego za duże pieniądze statku-terminala, który przybył do Finlandii z Argentyny pod koniec ubiegłego roku, aby dostarczać płynny gaz i zastąpić wstrzymane dostawy surowca z Rosji, nie skorzystał jeszcze żaden podmiot. Mobilny terminal w Inkoo został oddany do użytku w połowie stycznia.

Gdy w ubiegłym roku w pośpiechu zamawiano terminal LNG, spodziewano się, że przez Zatokę Fińską regularnie (nawet kilka razy w miesiącu) będą kursowały gazowce, a za pośrednictwem gazoportu z surowca będą korzystać odbiorcy w Finlandii i Estonii. Na razie nikt tego nie potrzebuje – relacjonuje w piątek radio Yle.

Do spadku popytu na gaz przyczyniła się ciepła zima. Na poziomie europejskim zużycie gazu spadło o blisko jedną piątą, a w Finlandii o ponad połowę. Zmiana jest znacznie większa niż można się było spodziewać – przyznał ekspert fińskiej Izby Przemysłu Energetycznego Heikki Lindfors.

W reakcji na zbrojny atak Rosji na Ukrainę Finlandia wraz z Estonią wspólnie podjęły działania zmierzające do wynajęcia gazowca LNG od amerykańskiego przedsiębiorstwa. Mobilny gazoport – 300-metrowy statek Examplar – ma być używany przez okres kolejnych 10 lat, a koszt tej inwestycji szacowany jest na blisko 0,5 mld euro.

Dopiero na kwiecień zaplanowano pierwszy odbiór gazu z terminala. Klientem ma być estońska spółka energetyczna. Przez Zatokę Fińską, oddzielającą oba kraje, przebiega gazociąg Baltic Connector.

W Finlandii dotychczas do 100 proc. gazu pochodziło z Rosji, ale znaczenie tego surowca dla celów energetycznych jest niewielkie (ok. 5 proc. ogólnego zapotrzebowania). Wykorzystuje się go przede wszystkim w specyficznych procesach przemysłowych i technologicznych.

źródło PAP/ fot. Jussi Nukari/Lehtikuva Oy /East News

Zobacz podobne

Rosja jest odcinana od transportu morskiego

KM

Szczerski: prezydent Duda rozmawiał z premier Danii o dokończeniu Baltic Pipe

BS

Strategia Orlenu zakłada inwestycje w wysokości 140 mld zł

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie