Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

UE ogłasza zobowiązania na rzecz ochrony oceanów o wartości 816,5 mln euro

Unia Europejska zobowiązała się przeznaczyć 816,5 mln euro na ochronę mórz w 2023 roku. Jak napisano w opublikowanym na stronach Komisji Europejskiej oświadczeniem postanowienie ogłoszono na międzynarodowej konferencji poświęconej ochronie mórz „Nasz Ocean” w Panamie.

To jedna z największych kwot, jakie UE ogłosiła od momentu zorganizowania po raz pierwszy corocznej konferencji „Nasz Ocean” w 2014 roku. 
 Zgodnie z czwartkowym oświadczeniem UE chce „chronić, ożywiać i pielęgnować ” oceany. „Oceany są częścią tego, kim jesteśmy i wspólnie jesteśmy za nie odpowiedzialni” – powiedział unijny komisarz ds. rybołówstwa Virginijus Sinkevicius.

UE potwierdziła też „swoje silne zaangażowanie w międzynarodową politykę morską”. 
Kwotę 816,5 mln euro podzielono na „39 zobowiązań”. Np. około 320 mln euro przeznaczono na badania nad oceanami w celu ochrony różnorodności biologicznej mórz i przeciwdziałania wpływowi zmiany klimatu na oceany.
Około 600 przedstawicieli rządów, biznesmenów, działaczy na rzecz ochrony środowiska i naukowców bierze udział w dwudniowej konferencji „Nasz Ocean” w Panamie, podczas której omawiają m.in. zagrożenia dla światowych oceanów – od zmiany klimatu i zanieczyszczenia po przełowienie i wyczerpywanie się zasobów. 
Oceany i morza pokrywają 71 proc. powierzchni Ziemi.  Konferencja „Nasz Ocean” ma na celu wzmocnienie wspólnych wysiłków na rzecz rozwiązania problemów związanych z oceanami i morzami. 
Uczestnikom konferencji udało się od 2014 r. podjąć ponad 1800 zobowiązań o wartości około 108 mld.
Podczas 8. edycji spotkania jego uczestnicy pracują w sześciu obszarach działań: zmiana klimatu, zrównoważone rybołówstwo, zrównoważone niebieskie gospodarki, morskie obszary chronione, bezpieczeństwo morskie i zanieczyszczenie mórz. Ponadto podczas konferencji zwrócona zostanie również uwaga na konkretne tematy związane z zanieczyszczeniem morza tworzywami sztucznymi i zrównoważoną turystyką.

źródlo mat. prasowy. fot. www.greenpeace.corg

Zobacz podobne

Pierwsza rocznica podniesienia bandery wojennej na ORP Mewa

AB

W Świnoujściu wykonawca nowego parkingu dla ciężarówek przejął plac budowy

Autor

Tunel pod Świną – już wkrótce ruszy „Wielki Kret”

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie