Polski Portal Morski
Aktualności

Polsko-azerskie rozmowy o transporcie, logistyce i bezpieczeństwie ruchu drogowego

Współpraca transportowa między Polską a Azerbejdżanem oraz rozwój i promocja intermodalnych, międzykontynentalnych korytarzy transportowych były tematem II posiedzenia polsko-azerskiej grupy roboczej ds. transportu i logistyki, które odbyły się w dniach 1 – 4 marca 2023 r. w Baku. W spotkaniach wzięli udział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel i wiceminister rozwoju cyfryzacji i transportu Azerbejdżanu Rahman Hummatov.

Przedstawiciele ministerstw ds. transportu podsumowali dotychczasową współpracę w ramach Transkaspijskiego Międzynarodowego Korytarza Transportowego (Middle Corridor), który biegnie z Chin przez Kazachstan, Morze Kaspijskie, Azerbejdżan i Gruzję do Unii Europejskiej.

Potencjał gospodarczy naszych państw oraz dotychczasowe doświadczenie predestynują nas do intensyfikacji współpracy w obszarze transportu. Mam nadzieje, że pomimo zakłócenia szlaków logistycznych wschód-zachód, łączących Europę i Azję, a biegnących przez Ukrainę, uda się wypracować alternatywne rozwiązania, które pozwolą na wykorzystanie potencjału wynikającego z położenia geograficznego oraz posiadanej infrastruktury. Jesteśmy także zainteresowani przywróceniem jak najszybciej tranzytu przez Ukrainę w przypadku zakończenia zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę i unormowania możliwości wykonywania przewozów przez Ukrainę – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Rozmowy dotyczyły także współpracy w ramach transportu drogowego, w tym ustalonego kontyngentu zezwoleń na prowadzenie międzynarodowych przewozów drogowych dla przewoźników.

Wiceministrowie ds. transportu Polski i Azerbejdżanu poruszyli także kwestie rozwoju współpracy pomiędzy portami morskimi w Gdańsku i Baku oraz dotychczasowej współpracy w obszarze transportu lotniczego.

Cieszę się z decyzji PLL LOT o uruchomieniu bezpośredniego połączenia lotniczego na transie Warszawa – Baku – Warszawa. Uruchomienie tego połączenia dało nowy impuls do rozwoju współpracy i kontaktów międzyludzkich między Polską a Azerbejdżanem – powiedział wiceminister Andrzej Bittel.

Rezultatem II posiedzenia polsko-azerskiej grupy roboczej ds. transportu i logistyki było podpisanie przez wiceministerów A. Bittela i R. Hummatova protokołu ze spotkania. Zawarty dokument podsumowuje dotychczasową współpracę transportową oraz doprecyzowuje dalsze kierunki współdziałania w zakresie transportu pomiędzy Polską i Azerbejdżanem. W czasie wizyty w Azerbejdżanie wiceszef resortu infrastruktury uczestniczył w inauguracji polsko-litewskiego projektu twinningowego realizowanego na rzecz Azerbejdżanu pn. „Increasing Road Safety in Azerbaijan”, dotyczącego bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Nasza oferta zyskała uznanie Komisji Europejskiej i możemy wspólnie z naszymi litewskimi partnerami realizować projekt w tak ważnym obszarze, jakim jest bezpieczeństwo transportu drogowego. Bezpieczeństwo transportu drogowego ma również najwyższy priorytet dla Ministerstwa Infrastruktury w Polsce i jest przedmiotem ciągłego monitorowania, oceny i usprawnień. W ostatnim czasie wprowadziliśmy wiele zmian mających na celu lepsze egzekwowanie przepisów ruchu drogowego oraz stosowanie surowszych kar dla osób łamiących prawo. Poprawa sieci drogowej jest jednym z priorytetów w zakresie naszych inwestycji. Nasze działania przynoszą efekt, gdyż w Polsce odnotowano spadek liczby śmiertelnych wypadków drogowych o 34 proc. w porównaniu z 2019 rokiem. Cieszę się, że będziemy mogli się dzielić naszymi doświadczeniami z azerskimi partnerami – powiedział wiceminister infrastruktury.

Wiceminister Bittel spotkał się także z ministrem rozwoju cyfryzacji i transportu Azerbejdżanu Rashadem Nabiyevem. Spotkanie było poświęcone omówieniu tematu bezpieczeństwa ruchu drogowego i realizowanemu polsko-litewskiemu projektowi twinningowemu.

Strona polska jest bardzo zadowolona, że najlepsi polscy i litewscy eksperci będą mogli wspierać pozytywne zmiany w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego w Azerbejdżanie – stwierdził wiceminister Andrzej Bittel.

Źródło: PAP Fot.: MI

Zobacz podobne

Trzy niszczyciele min dla Marynarki Wojennej. Umowa podpisana.

KM

Szef MSZ Zbigniew Rau: Japonia chce się zaangażować gospodarczo w region Trójmorza

MZ

Korea Płn. wystrzeliła dwa pociski balistyczne w kierunku Morza Japońskiego

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie