Polski Portal Morski
Aktualności

Nowe źródło energii jądrowej z Uniwersytetu Szczecińskiego

Fizycy z Uniwersytetu Szczecińskiego badają przełomowe zagadnienia w dziedzinie energii jądrowej. Naukowcy zamiast rozszczepiać jądra atomowe, łączą je, co uwalnia wielkie ilości energii. Z kilograma przereagowanego materiału możemy otrzymać energię równą spalaniu kilku tysięcy wagonów węgla – mówi profesor Konrad Czerski, kierownik Centrum Fizyki Eksperymentalnej na Uniwersytecie Szczecińskim.

– Jest nowy kanał reakcji, który może prowadzić do tego, że będziemy mieli nowe źródło energii, znacznie tańsze, bezpieczniejsze, jądrowe ale bez radioaktywności, za to bardzo wydajne – Czerski.

Międzynarodowa załoga z Uniwersytetu Szczecińskiego korzysta ze sprzętu światowej klasy. Szczeciński akcelerator przyciąga gości z takich miejsc jak amerykański Uniwersytet Berkeley czy szwajcarski CERN.

– Przyjeżdżają tutaj ludzie z różnych stron świata, żeby zobaczyć z tę instalację – jak to pracuje, jakie eksperymenty robimy, jakie mamy wyniki.

Źródło/fot.: Radio Szczecin

Zobacz podobne

Grupa Azoty Police udostępni nieruchomości pod budowę Zachodniej Obwodnicy Szczecina

MZ

PGNiG zwiększa wydobycie gazu w Norwegii na potrzeby Baltic Pipe

BS

Firma z Gdyni chce budować polskie reaktory

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie