Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ważne

Czy zwiększy się moc regazyfikacyjna dla terminala FSRU w Gdańsku?

Operator systemu przesyłu gazu Gaz-System uruchomił niewiążącą procedurę badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji dla planowanego w Zatoce Gdańskiej FSRU – pływającego terminala LNG.

Jak przypomniał Gaz-System, zgodnie z założeniami terminal FSRU ma mieć zdolności regazyfikacyjne na poziomie 6,1 mld m sześc. gazu rocznie, ale operator, na etapie prac planistycznych przewidział możliwość rozbudowy mocy regazyfikacyjnych, w zależności od rozwoju rynku oraz wzrostu zapotrzebowania na gaz.

W związku z obserwacjami zwiększonego zainteresowania rynku dostawami LNG, Gaz-System uruchomił niewiążącą procedurę badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji FSRU, w stosunku do mocy zarezerwowanej w ramach Fazy 1 Procedury Open Season. Zakłada się, że dodatkowa zdolność regazyfikacji Terminalu FSRU umożliwi regazyfikację na poziomie ok. 4,5 mld m sześc. rocznie. Decyzja w zakresie ostatecznych technicznych zdolności regazyfikacyjnych termiala zależeć będzie od zgłoszonego zainteresowania rynku w ramach procedury – wyjaśnił operator.

„Obecna sytuacja geopolityczna, w tym przede wszystkim wstrzymanie dostaw gazu ziemnego z Rosji do państw Unii Europejskiej wpłynęła na wzrost zainteresowania uczestników rynku uzyskaniem dostępu do stałych i bezpiecznych dostaw gazu ziemnego, między innymi poprzez terminale LNG. Bardzo poważnie traktujemy bezpieczeństwo energetyczne regionu, dywersyfikacja źródeł dostaw gazu jest dla Spółki najwyższym priorytetem. Dlatego też mając na względzie otrzymywane sygnały podjęliśmy decyzję o uruchomieniu badania rynku i umożliwienia dostępu do zwiększonych dostaw LNG poprzez Terminal FSRU w Gdańsku” – powiedział prezes Gaz-Systemu Marcin Chludziński, cytowany w komunikacie spółki.

W ramach procedury operator zamierza oszacować zarówno poziom zainteresowania rynku na dodatkową zdolność regazyfikacji, jak również poziom zainteresowania rynku eksportem zregazyfikowanego LNG w kierunku Słowacji, Litwy, Danii, Niemiec, a także Czech i Ukrainy.

Oddanie terminala do użytkowania jest planowane w latach 2027/2028.

Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem terminala LNG w Świnoujściu.

źródło PAP/ fot. www.kn.lt

Zobacz podobne

Warmińsko-mazurskie/ Kanał Śniardwy-Roś zostanie udrożniony

JK

Ukraina/ Turecki statek trafiony bombą w pobliżu portu w Odessie

KM

Polacy na czele „Tarczy Przeciwminowej”

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie