Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Wojsko: zniszczyliśmy trzy łodzie motorowe z rosyjskimi grupami zwiadowczymi

W ciągu minionej doby ukraińskie wojska zniszczyły trzy łodzie motorowe, wykorzystywane przez grupy zwiadowcze wroga; operacja miała miejsce w pobliżu ujścia rzeki Dniepr do Morza Czarnego, gdzie przeciwnik próbuje prowadzić działania dywersyjne – poinformowało w poniedziałek na Facebooku dowództwo operacyjne Południe armii Ukrainy.

Najeźdźcy poruszali się cywilnymi łodziami motorowymi. Zginęło 18 żołnierzy agresora – powiadomiono w komunikacie na Facebooku (https://tinyurl.com/4f76xrdc).

Jak dodano, rosyjska marynarka wojenna utrzymuje obecnie na wodach Morza Czarnego 15 okrętów, w tym trzy przenoszące pociski rakietowe. Dwa spośród nich to okręty podwodne. Łącznie wróg może posiadać na tym akwenie do 16 pocisków manewrujących typu Kalibr.

Według dowództwa wojskowego w Kijowie, od 24 lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na sąsiedni kraj, rosyjskie siły straciły 18 okrętów i innych jednostek pływających, w tym m.in. kutrów. Największe znaczenie miało zatopienie 14 kwietnia ubiegłego roku krążownika rakietowego Moskwa, flagowego okrętu Floty Czarnomorskiej.

Rzeka Dniepr rozdziela w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, tereny kontrolowane przez władze w Kijowie od ziem zajmowanych przez Rosjan. Obszary położone po zachodniej stronie Dniepru zostały wyzwolone w listopadzie 2022 roku podczas ukraińskiej kontrofensywy. Wschodnia część regionu pozostaje pod okupacją Kremla.

źródło PAP/ fot. pellaship.ru

Zobacz podobne

Wirtualna wycieczka do wnętrza statku dzięki aplikacji

BS

46 lat temu powstała Polska Żegluga Bałtycka

BS

Ciężarówka wytoczyła się z promu, zawisła na krawędzi

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie