Polski Portal Morski
Aktualności

Spotkanie polskiego biznesu w Chinach z Ambasadorem RP

Odejście od polityki „Zero-Covid” oraz otwarcie chińskiej gospodarki w 2023 było głównym tematem spotkania Ambasadora RP w ChRL, Wojciecha Zajączkowskiego, z przedstawicielami polskiego biznesu w Chinach.

Spotkanie miało miejsce w ubiegły wtorek, 21 lutego 2023 roku, w siedzibie Konsulatu Generalnego RP w Szanghaju. Polski biznes był reprezentowany przez Chipolbrok, Concept Design (Shanghai) Co. Ltd., KGHM, Orlen, Polish Investment & Trade Agency, 7th Consulting Sp. z o.o. oraz Polski Rejestr Statków. Z ramienia PRS w spotkaniu uczestniczył p. Leszek Pokora – dyrektor naszej chińskiej spółki  zależnej PRS (Shanghai) Vessel Inspection Company Limited.

Punkt wyjścia do dyskusji na temat perspektyw rozwoju polskiego biznesu w Chinach stanowił raport Izby Handlowej Unii Europejskiej „European Business in China Position Paper 2022/2023”, który przedstawił Pan Marcin Szurgot z KGHM Shanghai, członek Rady Nadzorczej UE w Chinach.

Ambasador RP w ChRL, w swoim przemówieniu, przedstawił obecną sytuację polityczną i relacje Chin z Polską i Unią Europejską oraz znaczący wpływ polityki Chin na sytuację geopolityczną. Zaznaczył, że obecne dobre relacje Polski z Chinami w sferze politycznej nie przekładają się na kwestie gospodarcze. Od lat odnotowywany jest duży deficyt w wymianie handlowej Polski z Chinami. Okres pandemii Covid-19 jeszcze ten deficyt pogłębił. Na trudności w wymianie handlowej miały też wpływ inne czynniki, m.in. wojna Rosji z Ukrainą.

Przedstawiciele polskiego biznesu omawiali również potencjalne kierunki poszerzenia współpracy gospodarczej z Chinami. Zwrócili uwagę na zapowiedzi chińskich władz, dotyczące nowych kierunków rozwoju Chin, które stwarzają szanse na polsko-chińską współpracę  w obszarze naukowym, nowych technologii, ochrony środowiska. Zapowiedziany rozwój Chin, w oparciu o dystrybucję dóbr i zwiększenie konsumpcji krajowej, otwiera możliwości zwiększenia polskiego eksportu, nie tylko w branżach rolno-spożywczej, czy kosmetycznej, gdzie Polska odnotowywała wcześniej spore sukcesy, ale np. w obszarze dóbr uważanych za luksusowe.

W rozmowach nie pominięto tematu branży morskiej, której kondycja  jest odzwierciedleniem światowej i regionalnej koniunktury gospodarczej. Niestety dzisiejsza sytuacja przemysłu żeglugowego i stoczniowego nie napawa optymizmem. W oczekiwaniu na po-Covidowe ożywienie gospodarcze, można być jednak umiarkowanym optymistą i oczekiwać stopniowej poprawy koniunktury w branży, a co za tym idzie szans na rozwój polskich biznesów w Chinach.

Wszyscy uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję, że deklarowana przez władze ChRL otwartość chińskiej gospodarki na współpracę ze światem zewnętrznym będzie realizowana z pożytkiem dla wszystkich stron.

źrodło/ fot. PRS

Zobacz podobne

Pierwsze pół roku porty Szczecin i Świnoujście zamykają na plusie 

KM

Marek Gróbarczyk: Budowa terminala kontenerowego w Świnoujściu jest jedną z ważniejszych planowanych inwestycji

KM

Wspieramy Szpitale – napływają pierwsze wpłaty!

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie