Polski Portal Morski
Aktualności

Rząd Niemiec chce kupić tysiące rur, przeznaczonych na gazociąg Nord Stream 2

Brzmi to jak żart historii, że akurat rząd Niemiec chce kupić tysiące rur rurociągowych od Nord Stream 2 AG. Pierwotnie rury miały być przeznaczone na gazociąg, który został ukończony, ale nigdy nie został oddany do użytku. Na drodze do zawarcia umowy nie stoją sankcje – podaje w środę portal dziennika „Welt”.

Jak już wcześniej informował „Welt am Sonntag”, niemiecki rząd chce kupić rury do podłączenia pływającego terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) u wybrzeży Rugii do niemieckiej sieci gazowej. Planowana jest budowa około 37-kilometrowego połączenia pomiędzy terminalem, a nadmorską miejscowością Lubmin.

Niewykorzystane w trakcie budowy Nord Stream 2 rury są składowane w nadbałtyckim porcie Mukran na Rugii.

Według informacji portalu dziennika „Welt”, Ministerstwo Gospodarki prowadzi obecnie negocjacje z zarządcą niewypłacalnego Nord Stream 2 AG. „Ministerstwo Gospodarki chce mieć absolutną pewność, że żadne pieniądze z tej transakcji nie popłyną do Rosji”.

„Co zaskakujące, na drodze do zawarcia umowy nie stoją sankcje” – zauważa portal. Unia Europejska „nie nałożyła jeszcze żadnych bezpośrednich sankcji na Nord Stream 2 i jego spółkę matkę Gazprom. Gdyby Rosja nie wstrzymała jednostronnie dostaw, a rurociągi byłyby nadal nienaruszone, dostawy rosyjskiego gazu byłyby nadal możliwe. Jednak od 2019 r., na długo przed ponowną inwazją Rosjan na Ukrainę, na Nord Stream 2 obowiązują amerykańskie sankcje. Miały one uniemożliwić jego ukończenie i oddanie do eksploatacji”.

Jednak – w ocenie portalu „Welt” – te amerykańskie sankcje „nie stanowią już z punktu widzenia niemieckiego rządu przeszkody w zakupie rur – pod warunkiem, że uda się zapewnić, że żadne pieniądze nie popłyną do Moskwy”. Wszystkie niezbędne kwestie „zostały wyjaśnione z władzami USA”.

źródło PAP/ fot. GettyImages

Zobacz podobne

Most nad Regalicą. 2 lata ciężkiej pracy w 2 minuty!

JS

Rumunia/ Rozpoczęło się Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza z udziałem prezydenta Dudy

AB

Ukraina/ Minister infrastruktury: wznowione zostaną kontrole statków w ramach umowy zbożowej

JK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie