Polski Portal Morski
Aktualności

Rząd Niemiec chce kupić tysiące rur, przeznaczonych na gazociąg Nord Stream 2

Brzmi to jak żart historii, że akurat rząd Niemiec chce kupić tysiące rur rurociągowych od Nord Stream 2 AG. Pierwotnie rury miały być przeznaczone na gazociąg, który został ukończony, ale nigdy nie został oddany do użytku. Na drodze do zawarcia umowy nie stoją sankcje – podaje w środę portal dziennika „Welt”.

Jak już wcześniej informował „Welt am Sonntag”, niemiecki rząd chce kupić rury do podłączenia pływającego terminalu skroplonego gazu ziemnego (LNG) u wybrzeży Rugii do niemieckiej sieci gazowej. Planowana jest budowa około 37-kilometrowego połączenia pomiędzy terminalem, a nadmorską miejscowością Lubmin.

Niewykorzystane w trakcie budowy Nord Stream 2 rury są składowane w nadbałtyckim porcie Mukran na Rugii.

Według informacji portalu dziennika „Welt”, Ministerstwo Gospodarki prowadzi obecnie negocjacje z zarządcą niewypłacalnego Nord Stream 2 AG. „Ministerstwo Gospodarki chce mieć absolutną pewność, że żadne pieniądze z tej transakcji nie popłyną do Rosji”.

„Co zaskakujące, na drodze do zawarcia umowy nie stoją sankcje” – zauważa portal. Unia Europejska „nie nałożyła jeszcze żadnych bezpośrednich sankcji na Nord Stream 2 i jego spółkę matkę Gazprom. Gdyby Rosja nie wstrzymała jednostronnie dostaw, a rurociągi byłyby nadal nienaruszone, dostawy rosyjskiego gazu byłyby nadal możliwe. Jednak od 2019 r., na długo przed ponowną inwazją Rosjan na Ukrainę, na Nord Stream 2 obowiązują amerykańskie sankcje. Miały one uniemożliwić jego ukończenie i oddanie do eksploatacji”.

Jednak – w ocenie portalu „Welt” – te amerykańskie sankcje „nie stanowią już z punktu widzenia niemieckiego rządu przeszkody w zakupie rur – pod warunkiem, że uda się zapewnić, że żadne pieniądze nie popłyną do Moskwy”. Wszystkie niezbędne kwestie „zostały wyjaśnione z władzami USA”.

źródło PAP/ fot. GettyImages

Zobacz podobne

PERN planuje uruchomić w tym roku instalację fotowoltaiczną na dachu swego biurowca w Płocku

BS

Największe porty chcą współpracować z Elblągiem. „Potoki towarów jeszcze nie płyną”

AZ

Prezes PGNIG: Na przełomie IX i X negocjacje ze stroną społeczną ws. fuzji z Orlenem

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie