Polski Portal Morski
Aktualności

Statki „duchy” na Bałtyku

Rosyjskie statki z wyłączonymi transmiterami umożliwiającymi ich lokalizację przewożą ropę przez Bałtyk. W ten sposób omijają unijne sankcje. Jednostki takie określane są mianem statków duchów.

Kapitan Jerzy Lipiński obawia się o ich stan techniczny, gdyż często są to jednostki stare. – Żeby statki były bezpieczne. Żeby, broń Boże, nie doszło do jakiegoś rozlewu na Bałtyku, bo wszystkie państwa powinny dołożyć starań, żeby nie wpuszczać takiego statku – powiedział Lipiński. 

Wyłączenie transmiterów umożliwiających identyfikację i lokalizację statku jest niezgodne z przepisami – dodaje Jerzy Lipiński. – Konwencja Solas wymaga, żeby ten system był włączony na statku. Tak jest poprawnie, zgodnie z przepisami on powinien być włączony nawet w porcie. Tylko zmienia się jego status. 

Rosyjskie statki ładują ropę naftową w dwóch portach bałtyckich Ust-Łudze i Primorsku. Przepływają przez cieśniny duńskie, a na wysokości Maroka ropa przeładowywana jest na większe tankowce, które wożą ją do Azji.

Źródło: Radio Szczecin Fot.: Fotolia

Zobacz podobne

Rosja/ Media: rosyjskie okręty desantowe wpłynęły na Morze Czarne

BS

 Brytyjska fregata śledzi ruchy dwóch rosyjskich okrętów na Morzu Północnym

BS

Odznaczenie Orderu Odrodzenia Polski dla Katarzyny Raczyńskiej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie