Polski Portal Morski
Aktualności

Dziś do Terminala w Świnoujściu dotrze pierwsza dostawa LNG gazowcem Grupy Orlen

Po południu około godziny 17.00 do terminalu LNG w Świnoujściu przypłynie gazowiec „Lech Kaczyński” Grupy Orlen. To pierwsza podróż tego statku po wybudowaniu w koreańskiej stoczni, i jednocześnie pierwsza dostawa skroplonego gazu zrealizowana przez tę jednostkę do Polski.

Statek nosi imię Lech Kaczyński – mówi wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk: – To niezwykle symboliczne i sugestywne wydarzenie, potwierdzające przede wszystkim to do czego przyczynił się prezydent Lech Kaczyński, który był przecież największym orędownikiem budowy gazoportu.

Statek przywiózł skroplony gaz ze Stanów Zjednoczonych. – To niezwykłe wydarzenie, które potwierdza przede wszystkim właśnie tę cześć, która zostanie oddana człowiekowi, który ma największy udział w obszarze bezpieczeństwa energetycznego Polski – dodaje Gróbarczyk.

Koncern do 2025 roku będzie dysponował flotą ośmiu gazowców, wydzierżawionych na okres 10 lat. Będą one przywozić gaz skroplony głównie ze Stanów Zjednoczonych

Drugi z gazowców, „Grażyna Gęsicka”, wejdzie do służby mniej więcej w połowie tego roku. Trwają ostatnie prace wewnątrz jego zbiornika i przy urządzeniach do tłoczenia skroplonego gazu. Docelowa flota ośmiu gazowców będzie przeznaczone głównie do transportu surowca ze Stanów Zjednoczonych.

Grupa Orlen będzie użytkować gazowce na podstawie dziesięcioletniej umowy czarteru, podpisanej z norweską spółką Knutsen OAS Shipping, która specjalizuje się w obsłudze technicznej i handlowej statków do przewozu LNG. Jednostki będą w wyłącznej dyspozycji polskiego koncernu.

Kolejne dwa gazowce mają być gotowe w 2024 roku, a następne cztery w 2025 roku. Wszystkie buduje firma Hyundai Heavy Industries. Korea Południowa jest głównym producentem gazowców na świecie, natomiast drugim są Chiny.

źródło Radio Szczecin/ fot. PGNiG

Zobacz podobne

Wizyta studyjna członków IMO

BS

Niemcy/ Media: Operator Nord Stream 2 prawdopodobnie bez zezwolenia chce przesyłać gaz ziemny

KM

Zakończenie ważnego etapu modernizacji węzła kolejowego Gdynia Port

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie