Polski Portal Morski
Aktualności Offshore Środowisko

Nowy projekt badawczy testuje uprawę alg na fundamentach elektrowni wiatrowych

Niemieccy naukowcy, m.in. z uniwersytetów w Rostoku i Kilonii oraz Centrum Badań Oceanicznych GEOMAR Helmholtz, badają w ramach nowego projektu, czy glon morszczyn pęcherzykowaty, który jest szeroko rozpowszechniony w Bałtyku, może być hodowany na fundamentach elektrowni wiatrowych i wykorzystywany w celu poprawy jakości wody oraz jako surowiec. Centralnym elementem projektu produkcji biomasy z tych alg jest pilotażowa instalacja w zatoce Eckernförde niedaleko Kilonii.

Zdaniem naukowców algi mogą przyczynić się do poprawy jakości wody w Morzu Bałtyckim, którego stan oceniają jako zły. Wynika on głównie z wciąż nadmiernego dopływu składników pokarmowych, np. nawozów, które spływają rzekami do tego akwenu. Jednak morszczyn pęcherzykowaty i inne glony są w stanie filtrować składniki odżywcze z Morza Bałtyckiego. Stanowią jednocześnie wysokiej jakości biomasę oraz źródło cennych substancji m.in. dla przemysłu kosmetycznego. 

Projekt „Przyjazna dla klimatu morska produkcja biomasy z alg” finansowany jest przez Niemiecką Federalną Fundację Ochrony Środowiska (Deutsche Bundesstiftung Umwelt, DBU). 

Jego centralnym elementem jest instalacja pilotażowa w zatoce Eckernförde. Z jej pomocą naukowcy zbadają, czy hodowle makroglonów – głównie morszczynu pęcherzykowatego, często spotykanego na plażach Morza Bałtyckiego – rosną na fundamentach elektrowni wiatrowych. W tym celu grupa projektowa opracuje konstrukcje tratw przypominające swą budową fundamenty elektrowni wiatrowych, na których powstaną hodowle alg. 

Algi brunatne, takie jak morszczyn pęcherzykowaty, potrzebują składników odżywczych do wzrostu. Cały las tych morskich roślin mógłby więc zrobić wiele dobrego dla zatoki, wchłaniając mnóstwo składników odżywczych, tym samym poprawiając jakość wody – uważają eksperci.

Odgrywają one też kluczową rolę w ekosystemie Bałtyku, zapewniając małym zwierzętom i rybom zarówno ochronę, jak i pożywienie, magazynując również duże ilości dwutlenku węgla, uwalniając tlen do wody i zestalając osady na dnie morskim.

Oprócz korzyści ekonomicznych dla poszczególnych gałęzi przemysłu, które w przyszłości mogłyby odnieść z akwakultury alg, hodowla makroglonów przyczyni się również do lepszej równowagi klimatycznej. 

Biomasy powstała z hodowli mogłaby być wykorzystana jako substytut nawozów w rolnictwie. W tym celu naukowcy z Rostocku zbadają jej jakość, a w szczególności sprawdzą, jak wysokie są proporcje cukru, tłuszczów i białek. 

Eksperci ocenią również ewentualne skutki uboczne oraz koszt hodowli alg.

Mają też nadzieję, że projekt z Zatoki Eckernförde będzie modelem dla innych regionów Bałtyku.

Źródło: materiały prasowe GEOMAR / fot.shutterstock

Zobacz podobne

Do Szczecina przypłynie olbrzymi wycieczkowiec. Najlepiej będzie go widać z północnego cypla Łasztowni

KM

Rusza budowa ostatniego etapu gazociągu Gustorzyn-Wronów

KM

Rusza budowa morskiego terminalu przeładunkowego na Martwej Wiśle

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie