Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Polski koncern przeznaczy ponad 70 mld zł w zwiększenie wydobycia

Koncern przeznaczy ponad 70 mld zł w zwiększenie wydobycia, inwestuje też w logistykę m.in gazowce – mówił w sobotę w Świnoujściu prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że do 2025 roku, skroplony gaz ma przewodzić osiem statków.

Podczas konferencji w Świnoujściu, prezes PKN Orlen wskazał, że kierowany przez niego koncern inwestuje w przedsięwzięcia związane wydobyciem i logistyką paliw 320 mld zł przez siedem lat. Podkreślił, że są to „przede wszystkim inwestycje w bezpieczeństwo Polaków”. Mówił, że dzięki współpracy rządu i Orlenu udało się m.in. zamrozić ceny gazu. „Sam Orlen dopłaca 14 mld do zamrożenia cen gazu” – powiedział.

Zaznaczył, że rafineria w Możejkach, jest obecnie strategiczną rafinerią, która znacząco zwiększa niezależność energetyczną Polski, a ponadto dostarcza paliwa krajom nadbałtyckim a także Ukrainie. Dodał, że obecnie trwa proces modernizacji rafinerii, tak by była ona jednym najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.

Prezes wskazał też, że koncern przeznaczy ponad 70 mld zł w zwiększenie wydobycia; „25 proc. w Polsce, 70 proc. w Norwegii, reszta w Kanadzie i Pakistanie” – wymienił. Podkreślił też, że niezbędne są inwestycje w logistykę. Wskazał, że chodzi m.in. o Baltic Pipe a także o flotę nowoczesnych gazowców. W sumie – jak mówił – PKN Orlen do końca 2025 r. ma mieć do dyspozycji osiem gazowców do transportu gazu skroplonego.

W piątek (10 marca) po południu do terminala LNG w Świnoujściu wpłynął pierwszy ze statków – „Lech Kaczyński”. Z kolei drugi, czyli „Grażyna Gęsicka” wejdzie do służby mniej więcej w połowie tego roku.

W połowie grudnia 2022 r. w Ulsan w Korei Płd. odbyła się ceremonia nadania imion dwóm statkom do przewozu LNG zamówionym przez PGNiG Supply & Trading z Grupy Orlen, spółkę specjalizującą się m.in. w handlu skroplonym gazem ziemnym. Pierwszy statek otrzymał wówczas nazwę „Lech Kaczyński”, drugiemu nadano nazwę „Grażyna Gęsicka”. Gazowiec o imieniu „Lech Kaczyński” wszedł do służby w barwach Grupy Orlen na początku tego roku, natomiast jednostka o imieniu „Grażyna Gęsicka” ma zacząć transportować LNG w drugiej połowie roku – obecnie statek ten przechodzi próby morskie u wybrzeży Korei Płd.

źródło PAP/ fot. PKN Orlen

Zobacz podobne

8 FOW. Sojusznicze ćwiczenie dowódczo-sztabowe DYNAMIC MOVE-23-2

AB

Nowoczesne technologie morskie – spotkanie z wiceministrem w AMW

BS

Prezes PiS: otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną – kolejny akt tego, by Polska była naprawdę niepodległa

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie