Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Zakup okrętów podwodnych z napędem jądrowym dla Australii to konieczna odpowiedź na zbrojenia w regionie Azji i Pacyfiku

Zakup od USA okrętów podwodnych z napędem jądrowym to konieczna odpowiedź na największe konwencjonalne zbrojenia w naszym regionie od czasu II wojny światowej – powiedział we wtorek minister obrony Australii Richard Marles.

USA mają sprzedać Australii co najmniej trzy okręty o napędzie jądrowym klasy Virginia, o czym Waszyngton poinformował w poniedziałek przed spotkaniem w San Diego prezydenta USA Joe Bidena z premierem Australii Anthony’m Albanese i premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. Tego samego dnia trzej przywódcy ogłosili plan zbudowania przez Australię i Wielką Brytanię własnych okrętów podwodnych o napędzie jądrowym w ramach porozumienia w zakresie wymiany technologii obronnych AUKUS.

Nie wskazując konkretnie na Chiny, minister Marles powiedział we wtorek, że Australia musi zareagować na zbrojenia na Oceanie Spokojnym – podała agencja Associated Press.

„Gdybyśmy tego nie zrobili, zostalibyśmy potępieni przez historię” – stwierdził Marles. Minister dodał, że Australia zamierza zwiększyć swoje zdolności militarne, a w przyszłości więcej inwestować w obronność.

„Nasze zmartwienie z powodu obcych działań militarnych wynika z tego, że odbywają się one w sposób nieprzejrzysty” – powiedział minister obrony.

Australia szacuje, że program zakupu okrętów podwodnych i budowy własnych będzie kosztował Canberrę między 178 a 245 miliardów dolarów amerykańskich.

Premier Albanese poinformował w poniedziałek, że umowa w ramach AUKUS to „największa pojedyncza inwestycja w zdolności obronne Australii w całej naszej historii”, dodając, że w jego opinii ten krok nie pogorszy stosunków jego kraju z Chinami.

źródło PAP/fot.Shutterstoock

Zobacz podobne

Baltic Pipe jest już nagazowany

KM

Pozyskiwanie energii z wiatru i falowania w jednej turbinie?

BS

Projekt: port morski w Policach z planem zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie